X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Historia na dziś". Niewyjaśniona śmierć gen. Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 21:30
Zginął 75 lat temu, 2 sierpnia 1944. Organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej. Wszystko wskazuje na to, że został zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. Polskiego bohatera wspominał w audycji Tadeusz Płużański i jego gość dr Patryk Pleskot.
Audio
  • 05.08.19 "Historia na dziś". Niewyjaśniona śmierć gen. Stefana Grota-Roweckiego
Stefan Rowecki Grot na nartach
Stefan Rowecki "Grot" na nartachFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze Ludowe PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii. Pozostając w temacie Powstania Warszawskiego, temat audycji był generał Stefan Rowecki "Grot".


powstanie warszawskie 1200.jpg
Ryszard Białous ps. "Jerzy". Mało znana wybitna postać Powstania Warszawskiego

Kto miał krew na rękach?

Istnieje kilka hipotez na temat zamordowania generała. Dr Patryk Pleskot skłania się ku wersji, która wynika z wieloletniego śledztwa IPN, wykazującego, że śmierć nastąpiła między 2 a 7 sierpnia 1944 roku. - Każda bardziej precyzyjna data obarczona jest niepewnością i znakiem zapytania - tłumaczył.

- Obstawiałbym bliżej 2 sierpnia. Impuls wybuchu Powstania Warszawskiego działałby psychologicznie ku tej wersji. Im szybciej ta decyzja, w wyniku wybuchu powstania, byłaby podjęta, tym bardziej byłaby logiczna - dodał.

Śledztwo IPN prowadzone było od 2007 roku. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała za winnych szefa SS Heinricha Himmlera, komendanta obozu w Sachsenhausen Antona Kaindla i komendanta podobozu Zellenbau Kurta Eckariusa. Śledztwo umorzono ze względu na śmierć tych trzech funkcjonariuszy nazistowskich Niemiec.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Audycja: Historia na dziś

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Patryk Pleskot

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: ginęli wszyscy, od kobiet w ciąży i noworodki po starców

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 21:30
- Wycieńczonych ludzi pędzono piechotą z Warszawy do Pruszkowa. Obóz egzystował obok Powstania Warszawskiego – mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, o istniejącym w Pruszkowie niemieckim obozie przejściowym Dulag 121.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Białous ps. "Jerzy". Mało znana wybitna postać Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 20:30
Jego szczątki zostały sprowadzone z Buenos Aires do Polski, zgodnie z testamentem i zostaną pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powiązkach. Dlaczego wielu historyków nadal słabo zna jego nazwisko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mikołajczyk w Moskwie. Nieudana próba szukania wsparcia dla Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 09:20
– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń