X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mur berliński na 28 lat podzielił Europę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 20:40
O rozpoczęciu budowy muru berlińskiego, konsekwencjach inwestycji, która podzieliła Europę na dwa wrogie obozy także w wymiarze symbolicznym, w audycji "Historia na dziś" mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 12.08.2019 "Historia na dziś. O rocznicy rozpoczęcia budowy muru berlińskiego"
Symbolem podziału Niemiec był mur berliński
Symbolem podziału Niemiec był mur berliński Foto: Bundesarchiv

Przez ponad 28 lat Berlin podzielony był murem, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy. Bariera, zbudowana w 1961 r. przez komunistycznych przywódców dawnej NRD, była przyczyną i tłem wielu ludzkich tragedii.

Datę 13 sierpnia uważa się za początek budowy muru - tego dnia rozpoczęła się Akcja Róża. W jej ramach zaczęto opasywać zasiekami z drutów kolczastych radziecką strefę okupacyjną Berlina, a granicy pilnowało około 10 tysięcy wschodnioniemieckich funkcjonariuszy – policjantów i członków straży robotniczych.

Mur Berliński upadł w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia. Do północy wszystkie przejścia graniczne między zachodnią i wschodnią częścią Berlina zostały otwarte. W ciągu nocy otwarto również przejścia na zewnętrznej granicy Berlina Zachodniego, jak i przejścia graniczne na wewnętrznej granicy niemieckiej pomiędzy RFN i NRD.

Obywatele NRD zostali entuzjastycznie przyjęci przez zachodnich Berlińczyków. Większość piwiarni w pobliżu muru spontanicznie zafundowała darmowe piwo i na Kurfürstendamm zgromadziły się masy ludzi, pomiędzy nimi trąbiąca kawalkada samochodów, obcy ludzie padali sobie w objęcia.

Budowa muru berlińskiego rozpoczęła się 13 sierpnia 1961 r. Dr Patryk Pleskot mówił w Polskim Radiu 24 o tym, dlaczego mur berliński powstał tak późno. - Dziś jesteśmy do tego przyzwyczajeni i nie zwracamy uwagi, jak dziwacznym to było tworem. Nikt nie wyobrażał sobie w momencie, gdy wybuchała II wojna światowa, że 6 lat później powstaną dwa państwa niemieckie - powiedział dr Patryk Pleskot. Według historyka, opóźnienie budowy muru wynikało z kryzysu politycznego po zakończaniu II wojny światowej.

- Stalinowi ten pryszcz na mapie w postaci Berlina się nie podobał. Chciał zlikwidować tę enklawę w postaci Berlina Zachodniego. Postanowił wziąć na przeczekanie i w pierwszej kolejności odciął szlaki komunikacyjne łączące zachodnie Niemcy z Berlinem Zachodnim - tłumaczył Patryk Pleskot.

Tadeusz Płużański przypomniał zaś sprawę fundamentalną - to Związek Sowiecki był agresorem i budowniczym muru i linii demarkacyjnej. - Ważne, a może najważniejsze, były względy ekonomiczne i gospodarcze - podkreślał Tadeusz Płużański.

Mur berliński to system umocnień o długości około 156 km, który od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Był to jeden z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec. Podczas prób przedostania się do Berlina Zachodniego wielu ludzi zostało zabitych. Dokładna liczba ofiar jest sporna i niepewna - różne źródła podają od 136 do 239 śmiertelnych przypadków.

Więcej w audycji

* * *

Audycja: Historia na dziś

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Patryk Pleskot

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 20:06

Więcej w audycji

PR24/tb/PAP

Czytaj także

Prof. Madejczyk: Mur Berliński uratował NRD przed odpływem ludności

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2018 20:18
10315 dni, czyli 28 lat i niecałe trzy miesiące. Tak długo funkcjonował mur za pomocą którego komuniści chcieli odgrodzić Berlin Zachodni. Na jego temat w „Świecie w Powiększeniu” prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Polak: Jan Paweł II widział Europę jako jedność

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 22:30
- Chrześcijaństwo, które kształtowało Europę przez wieki, już tym spoiwem nie jest. A stało się to na oczach Jana Pawła II. Ten proces sekularyzacji obserwował już za życia - mówił w audycji Nos Kleopatry dziennikarz i pisarz katolicki Grzegorz Polak z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń