Historia na Dziś. Nieudana dekomunizacja stołecznych ulic

2019-03-04, 21:05

Historia na Dziś. Nieudana dekomunizacja stołecznych ulic
Pokazowy proces członków Organizacji Polskiej i Narodowych Sił Zbrojnych. Na ławie oskarżonych siedzi m.in. ostatni komendant NSZ i główny oskarżony Stanisław Kasznica (w pierwszym rzędzie, od lewej). Foto: PAP/CAF

W ostatnich tygodniach warszawskie ulice odzyskały nazwy dawnych patronów, związanych z czasami komunizmu. W audycji Historia na Dziś o postaciach Wacława Lipińskiego i Stanisława Kasznicy - którzy stracili "swoje" ulice po decyzjach sądów - mówił dr hab. Patryk Pleskot, historyk. 

Posłuchaj

4.03.19 Historia na Dziś. Nieudana dekomunizacja stołecznych ulic
+
Dodaj do playlisty

Wacław Lipiński był podpułkownikiem Wojska Polskiego, socjalistą, Piłsudczykiem, a także działaczem antykomunistycznym. Stanisław Kasznica natomiast związany był w II RP z Obozem Narodowo-Radykalnym, również był zaangażowany w walkę z komunizmem - to ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych. 

Obaj działacze zostali zamordowani przez komunistów - Wacław Lipiński zmarł 4 kwietnia 1949 roku w więzieniu we Wronkach (został skazany śmierć; karę zamieniono na dożywotnie więzienie. Zgodnie z wersją komunistów, miał popełnić samobójstwo), a Stanisław Kasznica został rozstrzelany (skazany przez sąd na karę śmierci) 12 maja 1948 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. 

Zgodnie z zarządzeniem zastępczym Wojewody Mazowieckiego z 13 grudnia 2017 roku, ppłk Wacław Lipiński miał być patronem położonej w Ursusie ul. Józefa Chmiela. Jak uzasadniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzję o uchyleniu zarządzenia, w decyzji wojewody powołano się na to, że patronem ulicy był Józef Chmiel (1897-1955), m.in. działacz Polskiej Partii Robotniczej. Tymczasem, z dokumentów wynika, że patronem ulicy była inna osoba o tym samym imieniu i nazwisku tj., Józef Chmiel (1886-1959) - działacz społeczny związany z Ursusem. 

Z kolei Stanisław Kasznica miał zastąpić jako patron ulicy Józefa Balcerzaka, działacza m.in. Komunistycznej Partii Polski. Sąd, tak jak w innych przypadkach zmian nazw ulic, uznał, że decyzję podjęto z naruszeniem przepisów, bez dostatecznego uzasadnienia". 

Więcej w rozmowie z Patrykiem Pleskotem. 

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański. 

Polskie Radio 24/zz

----------------------------------------

Data emisji: 4.03.19

Godzina emisji: 20.35


Polecane

Wróć do strony głównej