more_horiz

Historia na dziś. Kazimierz Kardaś i Andrzej Romanicki jednymi z cichych bohaterów Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 21:20
Kazimierz Kardaś i Andrzej Romocki w wyniku podważenia przez prezydenta Warszawy procesu dekomunizacji stracili "swoje" ulice w stolicy. Kim byli, jak zapisali się w historii największego polskiego miasta? Ich sylwetki przybliżył w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 17.06.2019 Historia na dziś. Kazimierz Kardaś i Andrzej Romanicki
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: Kamyq/Pixabay

Kazimierz Kardaś, który zginął w trakcie akcji "Burza" 6 maja 1944 roku, już na samym początku wojny trafił do Szarych Szeregów, a później do oddziału "Parasol". Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola, uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych i likwidacyjnych - m.in. Akcji Wilanów i Akcji Weffels, której celem by Ernst Weffels, kat w więzieniu na Pawiaku.

Andrzej Romocki, herbu Prawdzic, ps. "Morro", był jednym z ważniejszych przywódców Powstania Warszawskiego. Losy obu bohaterów były ze sobą blisko związane, choć w przeciwieństwie do Kazimierza Kardasia, Romocki należał do osób o bardziej inteligenckim pochodzeniu, a jego rodzina miała silne tradycje insurekcyjne.

Podczas powstania Romocki był dowódcą 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka". Jego podwładni uważali go za bardzo surowego przełożonego, ale po krótkim "zesłaniu" związanym ze skargą napisaną przez żołnierzy na zachowanie Romockiego, kapitan Armii Krajowej 1 sierpnia powrócił do serca Warszawy, aby stawić się na rozpoczęciu walk z okupacyjnymi siłami niemieckimi.

- Jego największym osiągnięciem było to, że jako jedyny przedostał się ze swoją kompanią powierzchnią - nie kanałami - przez Ogród Saski ze Starówki do Śródmieścia - powiedział o bohaterze Powstania Warszawskiego dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. - Wyczyn był o tyle wyjątkowy, że "Morro" był wtedy ranny. Ze Śródmieścia Romocki przeszedł na Czerniaków, gdzie zginął w wyniku totalnego przypadku. Wzięty za Niemca, został zastrzelony przez snajpera sowieckiej armii - dodał gość audycji.

"Morro" został ekshumowany przez swoich kolegów i pochowany na Cmentarzu Wojskowym Powązki. Obok Andrzeja Romockiego spoczął jego brat, również uczestnik Powstania Warszawskiego, Jan Romocki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Historia na dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR

---------------------------------

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 20.35


Zobacz także

Zobacz także