Historia na dziś. Wolne Miasto Gdańsk.
Po pierwszej wojnie światowej zwycięskie mocarstwa zadecydowały, że Gdańsk będzie miał status wolnego miasta. Został odłączony od Niemiec, które przegrały konflikt zbrojny. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
2019-07-08, 22:00
Posłuchaj
- Wolność Gdańska była nie na rękę mniejszości niemieckiej zamieszkującej w tym mieście jak i Niemcom, którzy chcieli wcielenia tego terenu do Niemiec – najpierw do Republiki Weimarskiej, a potem do Rzeszy Niemieckiej. Ale było to też nie na rękę Polsce, która chciała mieć miasto w swoich granicach. Wolne miasto było pewnym kompromisem, ale takim, który nikogo nie zadowalał – powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot.
- W "oceanie" kontrolowanym przez Niemców – czy to demograficznie czy to administracyjnie - możemy mówić o wyspach polskości w Gdańsku. To zostało ustalone w konwencji paryskiej z listopada 1920 roku. Teoretycznie Polacy mieli prawo do reprezentowania wolnego miasta na zewnątrz, zawierania traktatów w jego imieniu. Ale w praktyce to raczej kulało. Ważne dla Polski z punktu widzenia gospodarczego było to, że Wolne Miasto Gdańsk miało być włączone do polskiego obszaru celnego – dodał gość PR24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Tadeusz Płużański.
REKLAMA
Polskie Radio 24
-----------------
Data emisji: 08.07.2019
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA
REKLAMA