more_horiz

Historia na dziś. Wolne Miasto Gdańsk.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 22:00
Po pierwszej wojnie światowej zwycięskie mocarstwa zadecydowały, że Gdańsk będzie miał status wolnego miasta. Został odłączony od Niemiec, które przegrały konflikt zbrojny. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

- Wolność Gdańska była nie na rękę mniejszości niemieckiej zamieszkującej w tym mieście jak i Niemcom, którzy chcieli wcielenia tego terenu do Niemiec – najpierw do Republiki Weimarskiej, a potem do Rzeszy Niemieckiej. Ale było to też nie na rękę Polsce, która chciała mieć miasto w swoich granicach. Wolne miasto było pewnym kompromisem, ale takim, który nikogo nie zadowalał – powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot.

- W "oceanie" kontrolowanym przez Niemców – czy to demograficznie czy to administracyjnie - możemy mówić o wyspach polskości w Gdańsku. To zostało ustalone w konwencji paryskiej z listopada 1920 roku. Teoretycznie Polacy mieli prawo do reprezentowania wolnego miasta na zewnątrz, zawierania traktatów w jego imieniu. Ale w praktyce to raczej kulało. Ważne dla Polski z punktu widzenia gospodarczego było to, że Wolne Miasto Gdańsk miało być włączone do polskiego obszaru celnego – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

-----------------

Data emisji: 08.07.2019

Godzina emisji: 20.06

Zobacz więcej na temat: Gdańsk

Zobacz także

Zobacz także