Od porozumień sierpniowych do NSZZ "Solidarność"
Jak wyglądała historia Solidarności od podpisania porozumień sierpniowych do stworzenia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Solidarność"? O tym w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" mówił dr Tomasz Kozłowski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej.
2017-03-31, 21:55
Posłuchaj
Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, podpisane w 1980 roku porozumienia sierpniowe gwarantowały organizację nowych związków zawodowych. Zaczęły one powstawać w pierwszej kolejności tam, gdzie były ogniska strajkowe. Z czasem postanowiono utworzyć związek o charakterze ogólnokrajowym.
– Droga od strajków w lipcu i sierpniu do stworzenia Solidarności nie była prosta. Władze przez długi czas były przekonane, że związek zawodowy może być jedynie regionalny, organizowany w miejscach, w których podpisano porozumienia. Nie było mowy o tym, że związki zawodowe będą powstawały w innych miastach i innych regionach, i nie dopuszczały myśli, że może powstać jeden ogólnopolski związek zawodowy – mówił dr Tomasz Kozłowski.
Decyzję o utworzeniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego "Solidarność" podjęto na pierwszym ogólnopolskim zebraniu delegatów regionalnych związków zawodowych, które miało miejsce 17 września 1980 roku w Gdańsku.
– Bardzo silnym reprezentantem tworzenia ogólnopolskiego związku był Karol Modzelewski. Wiele małych ośrodków już we wrześniu zobaczyły jak trudnym przeciwnikiem jest władza, która nie respektowała zapisów porozumień, rzucała kłody pod nogi ludziom, którzy chcieli zakładać związki. Oni uważali, że ratunkiem dla nich jest stworzenie jednego ogólnopolskiego związku zawodowego – powiedział historyk.
REKLAMA
Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Leszek Rysak.
Polskie Radio 24/dds
____________________
REKLAMA
Pamiętaj - to Solidarność - wszystkie audycje
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 21:35
REKLAMA