"Niezadowolenie przenosiło się również na wieś". Gabriel Janowski o początkach rolniczej Solidarności
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” zarejestrowany został 12 maja 1981 roku. Jego legalizację umożliwiły porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie z 19 lutego 1981. Wytyczały one program działania związku, a także zmusiły władzę do szeregu ustępstw na rzecz rolników i wsi. – Do czasu stanu wojennego została wykonana olbrzymia praca organizacyjna i formacyjna - mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Gabriel Janowski.
2017-05-12, 21:07
Posłuchaj
Gość wyjaśniał, że choć wieś nie była skolektywizowana, jak w krajach sąsiednich, kontrola państwa nad obrotem żywnością, procesem produkcyjnym była bardzo dokuczliwa. – Nie można było kupić na wolnym rynku materiałów budowlanych, ciągnika, to krępowało przedsiębiorczość rolników i z problemami ekonomicznymi, które rozpoczęły się w drugiej dekadzie lat 70. narastało. Niezadowolenie przenosiło się również na wieś – podkreślił.
Gabriel Janowski wskazywał, że w 1980 roku rolnicy włączyli się w protesty robotnicze, m.in. dowożąc żywność. Z czasem również sami zaczęli się organizować. Pojawiły się trzy inicjatywy: NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska”, NSZZ „Solidarność Chłopska” i Chłopskich Związków Zawodowych. Z ich połączenia powstał NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Jak przypomniał gość, związek ponad pół roku walczył o rejestrację, uznanie formalne i prawne. - Organizowanie się wsi to było wielkie przedsięwzięcie. W zakładzie pracy wszyscy są na miejscu, kontakt bezpośredni braci robotniczej był łatwiejszy. My staliśmy przed wielkim problemem, jak zorganizować rolników, ponad 40 tys. wsi – tłumaczył. Gabriel Janowski zaznaczył, że była to wielka praca, która doprowadziła do tego, że świat rolniczy również się zorganizował. – Nie pod szyldami innymi, a w duchu Solidarności – podsumował.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Leszek Rysak.
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 20:33
REKLAMA