Andrzej Sznajder: internowano mnie, gdy skończyłem 17 lat i 10 dni
- Na początku grudnia 1981 roku byłem uczniem II klasy liceum ogólnokształcącego w Bytomiu. Internowany zostałem w wieku 17 lat i 10 dni – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność Andrzej Sznajder, najmłodszy internowany w stanie wojennym, dziś Dyrektor Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.
2018-01-19, 21:00
Posłuchaj
Jak podkreślił Andrzej Sznajder, jego klasa była klasą „czasu wolności solidarnościowej”. - Ten rocznik rozpoczynaliśmy w atmosferze strajków, gdyż strajki na Górnym Śląsku i w Zagłębiu trwały do 3 września 1980 roku - do momentu podpisania porozumień w Jastrzębiu i Dąbrowie Górniczej – mówił gość.
- Cały ten okres od września 1980 aż po grudzień 1981 to był czas, w którym nie tylko się uczyliśmy, ale i chłonęliśmy atmosferę „festiwalu wolności”. Żyliśmy tymi wydarzeniami, dyskutowaliśmy zawzięcie ze sobą w gronie kolegów, koleżanek z klasy, nierzadko też z nauczycielami – wspominał Sznajder.
Został internowany pod koniec lutego 1982 roku. - Po powrocie do szkoły z ferii zimowych, wraz z grupą moich rówieśników zaangażowaliśmy się w działalność jaka została określona przez władze stanu wojennego jako nielegalna. Nielegalne było zatem przekazywanie pomocy rodzinom osób internowanych bądź aresztowanych - a więc roznoszenie paczek żywnościowych – nielegalna była także działalność samokształceniowa, do której się przymierzaliśmy – głównie dotycząca literatury polskiej i historii Polski; nielegalny był także kolportaż ulotek drukowanych w Bytomiu przez podziemne struktury Solidarności – tłumaczył Sznajder.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.
Polskie Radio 24/pr
___________________
Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24
REKLAMA
Data emisji: 19.01.17
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA