more_horiz

Zamarł Alfie Evans. "Doszło do otwartego konfliktu między systemem prawnym a rodzicami"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 14:00
W szpitalu w Liverpoolu zmarł niespełna dwuletni Alfie Evans. W Podsumowaniu Tygodnia Polskiego Radia 24 o sprawie – sądowej batalii rodziców dziecka o możliwość jego wyjazdu do włoskiej kliniki – mówili Michał Wróblewski z „Wirtualnej Polski”, Samuel Pereira z portalu „TVP Info” i Karol Gac z portalu „Do Rzeczy”. 
Audio
  • 28.04.18 Podsumowanie Tygodnia: Publicyści o sprawie Alfiego Evansa
Kwiaty i maskotki pod szpitalem Alder Hey Hospital w Liverpoolu, Wielka Britania, 25.04.2018
Kwiaty i maskotki pod szpitalem Alder Hey Hospital w Liverpoolu, Wielka Britania, 25.04.2018Foto: PAP/EPA/PETER POWELL

Alfie Evans cierpiał na ciężką, niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną. W poniedziałek w szpitalu w Liverpoolu – wbrew woli rodziców – został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Lekarze uznali, że zmiany w mózgu dziecka są nieodwracalne, a dalsza terapia może być „nieludzka”.  Rodzice pozostającego w śpiączce chłopca nie zgadzali się z tą diagnozą.  W sprawę zaangażował się papież Franciszek. Przyjął na specjalnej audiencji ojca dziecka. Alfie Evans w trybie pilnym otrzymał włoskie obywatelstwo i propozycję pobytu w rzymskiej klinice dziecięcej. Na podróż chłopca brytyjski sąd nie wyraził jednak zgody.

– To nie tylko sprawa dotycząca walki cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. Chodzi także o prawo rodziców do decydowania o losie własnych dzieci. W tej sprawie doszło do otwartego konfliktu między systemem prawnym a rodzicami – mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira.

– Uważam to za bestialstwo. Gdyby taka sytuacja miała wydarzyć się w Polsce, wybuchłaby niewyobrażalna awantura – komentował z kolei Michał Wróblewski. – Zastanawiam się, jak daleko sędziowie i sądy, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie, będą przesuwać granicę w decydowaniu za rodziców, co jest najlepsze dla ich dziecka – dodawał.

– To, co uderza w tej sprawie, to daleko idąca ingerencja sądu i lekarzy we władzę rodzicielską. To się nie mieści w głowie, jak mocno była posunięta ich bezduszność. Rodzice walczyli do ostatniego momentu, by dać dziecku szansę, a sąd pozbawił ich nadziei – mówił w PR24 Karol Gac.

Więcej w całej audycji,.

Goście audycji "Podsumowanie Tygodnia" Goście audycji "Podsumowanie Tygodnia"

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.

Polskie Radio 24/IAR/zz


 

Podsumowanie Tygodnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 28.04.18

Godzina emisji: 12.15


Zobacz także

Zobacz także