more_horiz

Sprawa pomnika katyńskiego. Burmistrz Jersey zaproszony do Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 14:20
- Porozumienie zawarte przez burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, konsula RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego i dyrektora wykonawczego Polskiej-Amerykańskiej Izby Handlowej w USA Erica Lubaczewskiego to wielki sukces wszystkich Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek, redaktor Gazety Polskiej Codziennie. Wraz z Tomaszem Żółciakiem z Dziennika Gazety Prawnej podsumowali oni najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.
Audio
  • 11.05.18. Tomasz Żółciak: to ostrzeżenie jak możemy być postrzegani jako naród i społeczeństwo w Ameryce
Pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską New Jersey, USA.
Pomnik upamiętniający zbrodnię katyńską New Jersey, USA.Foto: flickr/rob dermmond/CC-BY-SA

W ramach kompromisu uzgodniono, że monument ma zostać przesunięty o kilkadziesiąt metrów i pozostać przy nabrzeżu rzeki Hudson.

W związku z zawarciem porozumienia Komitet Pomnika Katyńskiego poinformował, że nie odbędzie się zaplanowany na sobotę protest środowisk polonijnych w ratuszu Jersey City - wycofany został wniosek o udzielenie zgody na zgromadzenie. W komunikacie Komitet napisał, że docenia to, że miasto uznało znaczenie pomnika upamiętniającego zamordowanie 22 tysięcy Polaków w Lesie Katyńskim w kwietniu 1940 roku.

- To sukces wszystkich Polaków, nie tylko Polonii - ocenił Maciej Kożuszek i dodał, że burmistrz Jersey City musiał być zaskoczony, jak wielu ludzi ta sprawa dotknęła. - Potrzebne tu było trochę wrażliwości i świadomości historycznej bardzo szokująca pozostaje jednak sprawa z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, który został obraźliwie nazwany przez burmistrza Jersey City.               

- Dobrze, że dzięki naciskom dyplomatycznym udało się kompromisowo rozwiązać tę sprawę. Trzeba dopilnować, aby burmistrz Fulop wywiązał się z tych zobowiązań – podkreślił Tomasz Żółciak. - Bardziej interesuje mnie jednak niegodny i chamski atak burmistrza na marszałka Karczewskiego. Przypisywanie mu rasistowskich i antysemickich słów jest kompletnym absurdem. To może być ostrzeżenie dla nas, jak możemy być postrzegani jako naród i społeczeństwo na Zachodzie czy w Ameryce – dodał gość audycji.Po zawarciu porozumienia burmistrz Jersey City Steven Fulop podziękował za owocną rozmowę ze stroną polską w sprawie Pomnika Katyńskiego. Poinformował, że został zaproszony do przyłączenia się do podróży, aby zwiedzić obóz Auschwitz; zapowiedział, że skorzysta z zaproszenia.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Kossowski.

Polskie Radio 24/km/pap

_____________________

Data emisji: 12.05.18

Godzina emisji: 13.05

Zobacz także

Zobacz także