IPN nie może prowadzić prac na Ukrainie. Rozmowa z Krzysztofem Szwagrzykiem

Polski Instytut Pamięci Narodowej nadal nie może prowadzić prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy. Czy porozumienie jest możliwe? – Na dziś myślę, że nie – przyznał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. – Musimy jednak w przyszłości doprowadzić do kompromisu – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

2017-11-07, 08:36

IPN nie może prowadzić prac na Ukrainie. Rozmowa z Krzysztofem Szwagrzykiem
Krzysztof Szwagrzyk. Foto: PJ

Posłuchaj

7.11.17 IPN nie może prowadzić prac na Ukrainie. Rozmowa z Krzysztofem Szwagrzykiem - wiceszefem IPN
+
Dodaj do playlisty

Kością niezgody w relacjach polsko-ukraińskich jest kwestia rzezi wołyńskiej. Ukraińcy nie postrzegają tego wydarzenia jako ludobójstwa. Jak przypominał na naszej antenie Krzysztof Szwagrzyk, punktem zapalnym, w obecnych realiach, było zburzenie wiosną 2017 roku pomnika upamiętniającego UPA w podkarpackich Hruszowicach. Zdaniem wiceszefa IPN, to był tylko pretekst do zakazania polskich poszukiwań na terenie Ukrainy.

– Procedury zostały zachowane, a zgody wydane – mówił gość PR24. – Uznano, że to, co się stało w Polsce, zburzenie pomnika w Hruszowicach, wystarczy, by uznać, że Polska prowadzi wrogą działalność wobec Ukrainy (…). Tego typu sytuacja nie powinna mieć miejsca w stosunkach międzynarodowych. Jeżeli dochowano procedur, działania powinny być wykonywane – oceniał ekspert.

Krzysztof Szwagrzyk w Polskim Radiu 24 podkreślał również, że IPN na Ukrainie nie planuje jedynie poszukiwań związanych z ofiarami zbrodni wołyńskiej. – Chodzi nam także o osoby, które zginęły m.in. we wrześniu 1939 roku. Poszukujemy szczątków wszystkich Polaków, którzy zmarli w wyniku działalności dwudziestowiecznych totalitaryzmów. To ofiary sowietów, Niemców i UPA – wskazywał wiceszef IPN.

Zdaniem gościa PR24, blokowanie polskich poszukiwań na terenie Ukrainy ma charakter czysto polityczny. – Odnoszę wrażenie, że po stronie ukraińskiej mamy do czynienia z bieżącą polityką państwa, bazującą na fundamencie UPA – pointował Krzysztof Szwagrzyk, zaznaczając jednocześnie, że Polska nie ma problemów z prowadzeniem prac poszukiwawczych na Litwie czy Białorusi.

REKLAMA

Profesor Szwagrzyk opowiadał też o pracach prowadzonych przez IPN w Polsce. - W tej chwili pracujemy na terenie województwa opolskiego. W okolicach Grodkowa i Starego Grodkowa wytypowaliśmy parę miejsc gdzie mogą być pogrzebani partyzanci z oddziału NSZ zamordowani we wrześniu 1946 - mówił wiceszef IPN. Wierzymy też, że na "Łączce" na Powązkach wydobyliśmy już szczątki generała Nila, rotmistrza Pileckiego i pułkownika Cieplińskiego. Czekamy na identyfikację - zaznaczył Krzysztof Szwagrzyk.  

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/zz, dp

REKLAMA

24 Pytania - Rozmowa Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 7.11.17

Godzina emisji: 7.35

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej