Święto Bożego Ciała. Ks. Waldemar Cisło: wiara nie jest sprawą prywatną

- Trzeba się określić, bo nie można być chrześcijaninem na 70 proc., czy 90 proc. Bądź zimny albo gorący - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Waldemar Cisło. - Obecne czasy przypominają, że wiara kosztuje i wymaga jasnych stanowisk - dodał o. Stanisław Tasiemski.

2019-06-20, 18:09

Święto Bożego Ciała. Ks. Waldemar Cisło: wiara nie jest sprawą prywatną

Posłuchaj

20.06. 2019 Goście: o. Stanisław Tasiemski, dominikanin oraz ks. Waldemar Cisło, PKWP
+
Dodaj do playlisty

W całej Polsce ulicami miast i wsi przeszły dziś procesje Bożego Ciała. Katolicy świętują uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce potocznie nazywaną Bożym Ciałem. 

O. Stanisław Tasiemski przyznał w Polskim Radiu 24, że "to ważny dzień dla każdego z nas". - Apostołowie wiedzieli, że muszą zostawić swoje dotychczasowe życie i dziś jest podobnie. Człowiek także musi coś zostawić, żeby pójść za Chrystusem i ta droga nieraz kosztuje. Ludzie mają pokusę, żeby zmieniać się w kameleona, przybierać barwy ochronne i obecne czasy przypominają, że wiara kosztuje i wymaga jasnych stanowisk. Propozycja Boga zawsze odwołuje się do ludzkiej wolności - powiedział dominikanin.

Ks. Waldemar Cisło stwierdził, że Boże Ciało, "to jedno z piękniejszych świąt, ponieważ w kontekście wielu różnych marszów i manifestacji, które deprecjonowały ludzi wierzących i obrażały ich, kpiły z największych świętości, jest to wynagrodzenie panu Bogu".

- Te miliony ludzi, którzy w ciszy i modlitwie pójdą za najświętszym sakramentem podziękują Bogu. Dla wielu zapewne będzie też to odpowiedzeniem sobie na pytanie co znaczy pójście za Chrystusem nie tylko eucharystycznym, ale także za tym w życiu codziennym. Trzeba się określić, bo nie można być chrześcijaninem na 70 proc., czy 90 proc. Bądź zimny albo gorący. Nie dajmy sobie wmówić, że wiara to sprawa prywatna i w pracy nie jestem katolikiem, a w domu jestem - mówił gość PR24.

REKLAMA

Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Rozmawiał: Adrian Klarenbach

Polskie Radio 24/dn/PAP

REKLAMA

Goście: o. Stanisław Tasiemski, dominikanin oraz ks. Waldemar Cisło, PKWP

Data emisji: 20.06.19

Godzina emisji: 17.06

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej