Karol Rabenda (Porozumienie): wyrok TSUE nic nie oznacza ponieważ dotyczy nieobowiązujących przepisów

2019-06-24, 19:07

Karol Rabenda (Porozumienie): wyrok TSUE nic nie oznacza ponieważ dotyczy nieobowiązujących przepisów
Karol Rabenda. Foto: PR24/JP

– Każde państwo w Unii Europejskiej prowadzi jakieś spory z instytucjami w Brukseli. Tylko u nas urasta to do problemu świadczącego, że dzieje się coś nadzwyczajnie złego, a tak nie jest. Mamy prawo do tego, by dyskutować i spierać się – powiedział Karol Rabenda, wiceprezes Porozumienia.

Posłuchaj

24.06.19 Karol Rabenda: Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Ma prawo do tego, by dyskutować i spierać się.
+
Dodaj do playlisty

Przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii - orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Sędziowie w Luksemburgu przyznali, że choć organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do państw członkowskich (argument powtarzany przez polski rząd), to kraje UE, wykonując tę kompetencję, mają obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających z prawa Unii.

Powiązany Artykuł

Zbigniew Gryglas 1200.jpg
Zbigniew Gryglas o wyroku TSUE: jego konsekwencje będą żadne

– Wyrok TSUE w zasadzie nic nie oznacza ponieważ dotyczy przepisów, które już nie obowiązują. Prowadziliśmy pewien spór z europejskimi instytucjami dotyczący tego, jak przeprowadzić reformę sądownictwa. Poszedł on w określonym kierunku, rząd części swoich racji bronił, z części wycofał się. Poniedziałkowe stanowisko TSUE związane jest z zapisami, które są nieaktualne od wielu miesięcy. Ciężko to rozpatrywać w sposób merytoryczny, wchodzą tu raczej względy polityczne – podkreślił Karol Rabenda.

Wiceprezes Porozumienia zaznaczył, że każde państwo w Unii Europejskiej prowadzi jakieś spory z instytucjami w Brukseli. - Tylko u nas urasta to do problemu świadczącego, że dzieje się coś nadzwyczajnie złego, a tak nie jest. Mamy prawo do tego, by dyskutować i spierać się. Jesteśmy przecież pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej  dodał.  

Jeszcze w ubiegłym roku Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej o zawieszenie stosowania regulacji w tej sprawie i podjęcia wszelkich kroków, by przywrócić sędziów, którzy przez nowe prawodawstwo zmuszeni byli odejść. Polskie władze w ślad za tym zmieniły odpowiednio prawo.

Z Karolem Rabendą rozmawiała Magdalena Złotnicka.

PAP/Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 17.15

Polecane

Wróć do strony głównej