Marek Suski: nie zrezygnujemy z połączonych funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego
- Minister sprawiedliwości powinien nadzorować prokuraturę, by mogła podejmować skuteczne działania. To jest podstawowa sprawa dla bezpieczeństwa obywateli, nie zrezygnujemy z tego - mówił w Polskim Radiu 24 szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.
2019-08-21, 18:19
Posłuchaj
Platforma Obywatelska zapowiedziała, że złoży projekt ustawy w sprawie rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. PO domaga się również dymisji Zbigniewa Ziobry, który zajmuje oba te stanowiska. Przewodniczący PO, Grzegorz Schetyna podkreślił, że w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka, szef resortu sprawiedliwości nie może być "sędzią we własnej sprawie".
Powiązany Artykuł
Dymisja ministra Ziobry? Rzecznik rządu: nie ma takich planów
Minister Marek Suski przypomniał w Polskim Radiu 24, że za czasów PO funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego były rozdzielone. - Gdy Andrzej Seremet był niezależnym prokuratorem, to przy aferach Amber Gold i VAT było tak, że jak zapraszaliśmy go do Sejmu, by złożył informacje, to mówił, że jest niezależnym organem i nie musi stawiać się przed sejmową komisją. Nie było działania i społeczeństwo było lekceważone. Badając skuteczność prokuratury, również w innych krajach, uznaliśmy, że tak być nie może, trzeba było te funkcje połączyć - tłumaczył Marek Suski.
W poniedziałek portal Onet.pl opisał kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceminister Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra Piebiaka. Po tych informacjach Piebiak podał się do dymisji. Poinformował również, że złoży pozew przeciwko redakcji Onet.pl, która - jak dodał - "rozpowszechnia pomówienia" na jego temat "oparte na relacjach niewiarygodnej osoby".
Ponownego rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego domaga się także Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Iustitia w przyjętej w środę uchwale zażądała również powołania przez Sejm komisji śledczej ds. wycieku z resortu sprawiedliwości informacji dotyczących sędziów.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.
Data emisji: 21.08
Godzina emisji: 17.15
REKLAMA
PR24
REKLAMA