Heraldyk: barwy polskiej flagi pochodzą z okresu Konstytucji 3 Maja
- W rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja w Warszawie odbyła się manifestacja patriotyczna, podczas której panie paradowały w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a panowie wpinali sobie w surduty biało-czerwone wstążki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Robert Szydlik, heraldyk. Gościem audycji był również Bernard Ginalski, Polak mieszkający w Singapurze.
2020-05-02, 15:58
Posłuchaj
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Robert Szydlik, heraldyk, członek komisji heraldycznej przy MSWiA, opowiadał o historii polskich barw.
Jak podkreślił, "w heraldyce pula barw jest bardzo ograniczona". Wymienił pięć głównych kolorów: błękit, czerwień, "biel, czyli srebro i żółty, czyli złoto" oraz rzadziej od nich spotykany kolor zielony. - Wszelkie inne barwy, jeśli się pojawiają, to w drodze wyjątku - powiedział.
Powiązany Artykuł
Akcja #mojaflaga. Biuro Programu "Niepodległa" zachęca do wywieszenia biało-czerwonej flagi
Korzenie w czasach Konstytucji 3 Maja
- Obecną flagę Polski ustanowiono 101 lat temu, w 1919 roku. Wcześniej, pod zaborami, powstańcy używali bieli i czerwieni, ale w różniej kolejności - opowiadał Robert Szydlik.
- Nasze barwy wywodzą się z okresu Konstytucji 3 Maja. W rocznicę jej ustanowienia w Warszawie odbyła się manifestacja patriotyczna, podczas której panie paradowały w białych sukniach przepasanych czerwonymi wstęgami, a panowie wpinali sobie w surduty biało-czerwone wstążki. Wtedy połączenie bieli i czerwieni weszło do powszechnej świadomości - powiedział gość PR24.
REKLAMA
Heraldyk przypomniał też, że podobną, choć z nieco ciemniejszą czerwoną barwą, flagą posługiwało się Księstwo Warszawskie.
Powiązany Artykuł
Święto Dnia Flagi i Polonii. Iluminacje i uroczystości
"W Singapurze poprawia się wiedza o Polsce"
Bernard Ginalski, Polak mieszkający w Singapurze, opowiadał o tym, jak Polakowi żyje się w kraju, w którym, jak mówił, żyje ok. 800-1000 jego rodaków.
- W ostatnich latach poprawiła się wiedza o Polsce, zwłaszcza od kiedy nastąpiło otwarcie bezpośredniego połączenia LOT z Warszawy do Singapuru - powiedział gość PR24. Dodał, że dla mieszkańców jest to jednak kraj wciąż odległy, traktowany egzotycznie.
REKLAMA
Bernard Ginalski przyznał, że ciągle tęskni za ojczyzną i regularnie do Polski wraca. Za podobną cechę obu krajów uznał to, że znacząca część populacji mieszka w blokach - w przypadku Singapuru jest to 85 proc. obywateli.
Gdzie można napotkać na polskie akcenty w Singapurze? Gość PR24 wskazał, że takimi są m.in. pomniki Josepha Conrada i Fryderyka Chopina. Wśród architektów, którzy konstruowali miasto był też Polak, Krystyn Olszewski.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: Rozmowa PR 24
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Robert Szydlik, heraldyk, członek komisji heraldycznej przy MSWiA; Bernard Ginalski, Polak mieszkający w Singapurze
Data emisji: 02.05.2020
Godzina emisji: 15.08
REKLAMA
PR24/ms
REKLAMA