Michał Kurtyka: musimy spojrzeć na politykę klimatyczną oczami zwykłego człowieka

- Sednem transformacji klimatycznej są dziś opłacalne technologie, np. bardziej ekologiczne domy. Chodzi o trio - panel fotowoltaiczny, pompa ciepła, ładowarka do samochodu elektrycznego, chodzi też o transport publiczny - mówił w Polskim Radiu 24 minister klimatu Michał Kurtyka.

2020-09-08, 18:15

Michał Kurtyka: musimy spojrzeć na politykę klimatyczną oczami zwykłego człowieka
Michał Kurtyka. Foto: Paweł Kurek

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że polityka energetyczna Polski oparta jest na założeniu, że w ciągu najbliższych 20 lat zbudujemy równoległy do obecnego systemu energetycznego system zeroemisyjny. - Podstawą będzie morska energetyka wiatrowa i jądrowa. Gaz będzie miał charakter uzupełniający. Błękitne paliwo jest trzecim filarem polskiej polityki energetycznej. Chodzi o dobrą jakość powietrza w perspektywie 10 lat. W ogrzewaniu systemowym trudno jest wybrać inne paliwo - powiedział Michał Kurtyka. 

Powiązany Artykuł

kwieciński663.jpg
"Jesteśmy bezpieczni". Prezes PGNiG o niezależności energetycznej Polski

Minister klimatu tłumaczył, że przy okazji neutralności klimatycznej UE zwraca się głównie uwagę na emisyjność. - Nie mówimy natomiast nic o tym, by nie importować produktów i usług. Przemysły energochłonne mogą się przenosić poza UE. Musimy rozumieć co konsumujemy. Co z tego, że zredukujemy emisyjność, skoro pojawi się ona w innej części świata? Dodatkowo ten sam produkt wytworzony poza granicami UE może być bardziej szkodliwy dla środowiska. Jeżeli mamy postawić na model cywilizacyjny, który będzie bardziej przyjazny środowisku, to musimy przemyśleć o wiele więcej rzeczy niż tylko to, by nie wytwarzać pewnych produktów za cenę ich importu. Jeżeli chcemy tworzyć najbardziej konkurencyjne nowe technologie, to musimy postawić na te, które są ekonomicznie opłacalne - podkreślił Michał Kurtyka. 


Posłuchaj

Minister Michał Kurtyka o transformacji klimatycznej (Rozmowa PR24) 12:23
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jego zdaniem sednem transformacji są dziś opłacalne technologie, np. bardziej ekologiczne domy. - Chodzi o trio - panel fotowoltaiczny, pompa ciepła, ładowarka do samochodu elektrycznego. Chodzi o technologie dotyczące transportu publicznego. Polska jest największym w UE producentem i eksporterem autobusów elektrycznych. Postawiliśmy na niszę, która się fantastycznie rozwija. W polityce energetycznej planujemy, by miasta powyżej 100 tys. mieszkańców przechodziły na zeroemisyjny transport. Wtedy będziemy w stanie połączyć racjonalność ekonomiczną, efekt ekologiczny i akceptowalność społeczną. Musimy spojrzeć na politykę klimatyczną oczami zwykłego człowieka - podsumował minister klimatu.  

Michał Kurtyka jest jednym z gości Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W trzydniowym wydarzeniu, którego organizatorem jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, biorą udział eksperci, politycy, przedstawiciele rządu i przedsiębiorcy z kraju oraz zagranicy. 

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość: 
Michał Kurtyka (minister klimatu)
Data emisji: 
08.09.2020
Godzina emisji: 17.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej