X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Piątka dla zwierząt" dzieli senatorów KO-PSL. Kleina: koalicja przetrwa

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:15
-  Kwestia ochrony zwierząt nie ma barw politycznych, spory i dyskusje dzieliły nas bez względu na to, kto z jakiej partii pochodzi - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Kleina z Koalicji Obywatelskiej.
Senator Kazimierz Kleina
Senator Kazimierz KleinaFoto: PR24

W sprawie ustawy o ochronie zwierząt Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe stoją na różnych biegunach. KO od początku popierało założenie ustawy autorstwa Forum Młodych PiS, proponując jednak wniesienie do niej pewnych poprawek. Zmienić przepisy ustawy chciało również PSL, ale na swój sposób. Gdy nie uzyskało to aprobaty koalicjantów z KO, ludowcy zaczęli forsować odrzucenie ustawy w całości. 

Tomasz Grodzki Senat pap 1200.jpg
"Piątka dla zwierząt" poróżniła senatorów KO i PSL. Libicki: zakończyła się pewna forma współpracy

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że senatorowie mocno zmienili ustawę. - Zwiększyliśmy ochronę zwierząt, szczególnie domowych. Pamiętaliśmy także o tym, że hodowla zwierząt jest ważną częścią gospodarki, rolnictwa i eksportu. Trzeba to tak przeprowadzić, aby uszanować ludzi, którzy pracują w tych branżach. Nie może być tak, że w ciągu jednego dnia będzie się zamykało przedsiębiorstwa beż żadnego odszkodowania, a takie były zapisy w ustawie uchwalonej przez Sejm. Ucywilizowaliśmy to, wsłuchując się w racje przedsiębiorców - powiedział Kazimierz Kleina. Dodał, że ostateczny kształt ustawy będzie jednak zależał od większości sejmowej. - To PiS nadaje kształt ustawom, które wychodzą z Sejmu. Możemy jedynie je poprawiać w Senacie - podkreślił. 

Różne perspektywy 

Kazimierz Kleina przyznał, że głosował za odrzuceniem ustawy w całości. - Nie dlatego, że jestem przeciwko zwierzętom. Tylko dlatego, że ustawa była źle napisana. Większość senatorów uznała jednak, że trzeba nad nią pracować. Kwestia ochrony zwierząt nie ma barw politycznych, spory i dyskusje dzieliły nas bez względu na to, kto z jakiej partii pochodzi - tłumaczył senator Koalicji Obywatelskiej.

Posłuchaj
12:17 PR24_MPLS 2020_10_14-17-35-20.mp3 Kazimierz Kleina o ustawie o ochronie zwierząt (Rozmowa PR24)

 

Jego zdaniem ustawa o ochronie zwierząt nie doprowadzi do rozpadu koalicji KO-PSL w Senacie. - Nie martwmy się o to, ona przetrwa. Natomiast inna jest perspektywa PSL, który na problem ochrony zwierząt patrzy z perspektywy rolników. Natomiast dla większości wyborców hodowla i ubój rytualny są niedopuszczalne. Ten problem wymaga wyjaśniania, bo to ważna część gospodarki. Trzeba to uszanować, ale także dostrzegać perspektywę tych, którzy są bardzo wyczuleni na dobrostan wszystkich zwierząt. Każdy ubój jest dramatyczny, to zawsze zabójstwo zwierzęcia - podsumował Kleina.  

Kwestia marszałka Grodzkiego 

W kuluarach Senatu mówi się także o odwołaniu marszałka Tomasza Grodzkiego. Przyczynkiem do tego miałoby być odwołanie Grzegorza Furgo, który był szefem Centrum Informacyjnego Senatu. - Decyzja o jego odwołaniu wynikała z powodów merytorycznych. Chodzi o to, by to biuro mogło jeszcze lepiej funkcjonować. Kwestia tego czy ktoś jest marszałkiem Senatu, nie zależy jednak od tego, kto jest zatrudniony na stanowiskach urzędniczych - podsumował senator Koalicji Obywatelskiej.  

Ostatecznie Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. "Piątka dla zwierząt" trafi teraz z powrotem do Sejmu.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Kazimierz Kleina

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24

Czytaj także

Ustawa o ochronie zwierząt przyjęta przez Senat. Mosiński: rekompensaty będą adekwatne do utraconych przychodów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 17:23
- Zawarto kompromis i to cieszy. Tego wymaga od nas też pojęcie humanitaryzmu. Na tej bazie powinniśmy dbać o nasze otoczenie. Jestem przekonany, że ustawę należy wprowadzić w życie - powiedział Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń