X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 17:17
- Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, jak mają działać planowane zmiany dotyczące kodeksu wykroczeń.
Audio
  • Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do nałożonej kary ("Rozmowa PR 24")
Piotr Kaleta
Piotr Kaleta Foto: PR24/AK

Zgodnie z projektem złożonym w ubiegły piątek przez klub Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie, dotyczącym nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, ukarany nie będzie miał możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Taki mandat będzie mógł zaskarżyć do sądu. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

mandat 1200.jpg
"Nie narusza domniemania niewinności". Warchoł o projekcie ws. mandatów

Bez emocji

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że wokół tego projektu urosła narracja, która nie jest zgodna z założeniami tych przepisów. Zdaniem polityka nowe rozwiązania mają dać obywatelom więcej czasu na ustosunkowanie się do nałożonego mandatu. - Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta.

- Kontakt z policją po wykroczeniu drogowym zawsze budzi pewne emocje. Zawsze, kiedy policjant przychodzi i stwierdza, że ma wobec nas określone zarzuty, jesteśmy w pewnych emocjach i zgadzamy się na przyjęcie mandatu. Później jednak okazuje się, że niekoniecznie musieliśmy ten mandat przyjąć. Ta ustawa daje możliwość tygodniowej weryfikacji swojej decyzji. Czyli w ciągu tygodnia osoba ukarana przez policjanta będzie się mogła zastanowić i poinformować organ, który wystawił mandat, że się z nim nie zgadza i iść udowadniać swoją rację w sądzie - wyjaśnił.

Czytaj także:


Poseł zaznaczył, że obecnie projekt jest dopiero na etapie prac w komisjach. Podkreśla jednak, że jego założenia są dobre. - W tej chwili będziemy pracować nad tym projektem w poszczególnych komisjach. One się tym zajmą i jeżeli ktoś naprawdę będzie chciał się temu uczciwie przyjrzeć, to stwierdzi, że ustawa jest dobra. Ja jej bronię - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
12:55 _PR24_AAC 2021_01_12-16-36-07.mp3 Brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do nałożonej kary ("Rozmowa PR 24")

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość: 
Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 
12.01.2021
Godzina emisji: 16:36

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdejmujesz maseczkę na ulicy, żeby zapalić lub zjeść? Za to też grozi mandat

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 09:38
Za jedzenie gofra czy zapalenie papierosa na ulicy możemy dostać mandat. Powód? Nie ma odstępstwa od obowiązku noszenia maseczki - a z tą na twarzy trudno jeść, pić czy palić - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dane policji o naruszeniach i karach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 16:30
Wobec 388 tys. kontroli osób skierowanych na kwarantannę w ok. 600 przypadkach policjanci stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Za niestosowanie się do obowiązku zasłaniania ust i nosa nałożyli 1960 mandatów - to bilans niedzielnych działań funkcjonariuszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terlecki ws. projektu dot. mandatów: wydaje się rozsądny i logiczny, będziemy to procedować

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 12:05
 - Projekt ws. odmowy przyjęcia mandatu wydaje mi się rozsądny i logiczny. Będziemy to procedować - powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Pod uzasadnieniem podpisało się 32 posłów PiS. 
rozwiń zwiń