more_horiz

"Dajmy senatorom zarobić na chleb". Tomasz Trela o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:25
- Odpowiedzialni parlamentarzyści chcą, by te pieniądze trafiły do Polski. Mam przeczucie, że również senatorowie KO poprą ratyfikację, ale dajmy im popracować - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Trela, poseł Lewicy. 

Opozycja złoży w Senacie poprawkę do ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. "Rzeczpospolita" informuje, że w treści preambuły znajdzie się m.in. deklaracja, że jedyną drogą wyjścia z kryzysu społeczno-gospodarczego jest "solidarność europejska, a środkiem do realizacji tego celu ustanowienie europejskiego Funduszu Odbudowy". Oprócz tego w preambule zapisano, że "w trosce o przyszłość i pomyślność naszej Ojczyzny władze Rzeczypospolitej Polskiej deklarują, że środki z Funduszu Odbudowy będą służyć modernizacji państwa, rozwojowi i innowacyjności gospodarki, usprawnieniu ochrony zdrowia, wzmocnieniu systemu edukacji, ochronie środowiska i klimatu".


Piotr Kaleta 1200.jpg
"Szkoda tego miesiąca". Piotr Kaleta o pracach w Senacie nad Funduszem Odbudowy

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Senat ma teraz swój czas ws. ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy. - Karty w tej sprawie i tak są rozdane, czekamy na poprawki. Te dobre Lewica poprze. Jestem zwolennikiem preambuły. Niektórzy konstytucjonaliści uważają, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przed dwoma artykułami była preambuła. Jeżeli Senat podejmie taką decyzję, to chętnie zagłosuję za taką poprawką. Natomiast ws. samej ratyfikacji decyzja została podjęta. Chcemy, żeby Polska się rozwijała, by samorządy miały więcej pieniędzy - powiedział Tomasz Trela.

W dokumencie ma się też znaleźć także zapis dotyczący tego, że władza zobowiązuje się do wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy "w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów". Zapisano także, że uwzględnione zostaną potrzeby wszystkich obywateli Polski oraz samorządów, wspólnot lokalnych, rolników, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw i pracowników.

Tomasz Trela przypomniał, że w polskim ustroju konstytucyjnym jest m.in. Sejm i Senat. - Sejm zajął się sprawą. Teraz Senat ma na to 30 dni. Dajmy senatorom zarobić na chleb, niech pracują w komisjach, niech słuchają ekspertów i samorządowców. Niech każdy pracuje, proszę nie być w gorącej wodzie kąpanym. Proszę zaczekać, będą pieniądze, wszystko będzie dobrze, Polska będzie się rozwijać - stwierdził poseł Lewicy. - Odpowiedzialni parlamentarzyści chcą, by te pieniądze trafiły do Polski. Mam przeczucie, że również senatorowie KO poprą ratyfikację, ale dajmy im popracować. W tym roku mamy szansę dostać ok. 10 mld złotych z UE. Senat musi wypełnić swoje konstytucyjne terminy, dajmy mu szansę - podsumował. 

Polska z budżetu unijnego na lata 2021-2027 ma otrzymać 770 mld zł. w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłacenia tych środków jest Krajowy Plan Odbudowy. Polski rząd wysłał go do Komisji Europejskiej 3 maja.

Więcej w nagraniu.  

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Trela (Lewica)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 16.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem