"Nie jest tamą do dochodzenia roszczeń, zamyka drogę przestępcom". Wiceszef MSZ o nowelizacji k.p.a.
- Ustawą, i tak to przekazujemy stronie izraelskiej, zamykamy drogę do działania przestępców. Nie chcemy zamykać i nie zamykamy drogi do dochodzenia roszczeń osobom do tego uprawnionym - powiedział prof. Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zdaniem części ekspertów przyjęcie zmian zamknie drogę ocalonym z Holokaustu do dochodzenia roszczeń.
2021-06-28, 18:06
Decyzja Sejmu została skrytykowana przez władze Izraela. Głos zabrał także rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu. Ned Price zaapelował do polskiego Sejmu o wstrzymanie prac nad ustawą.
Powiązany Artykuł
"Dzika reprywatyzacja prowadzi do chaosu". Magierowski tłumaczy zmiany w k.p.a.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nowelizacja k.p.a. nie ma charakteru dyskryminującego, nie stanowi też tamy do dochodzenia roszczeń na drodze postępowania cywilnego. - U podstaw nowelizacji legła chęć powstrzymania dzikiej i przestępczej prywatyzacji. Ustawą, i tak to przekazujemy stronie izraelskiej, zamykamy drogę do działania przestępców. Nie chcemy zamykać i nie zamykamy drogi do dochodzenia roszczeń osobom do tego uprawnionym - powiedział prof. Piotr Wawrzyk.
Dodał, że nowelizacja dotyczy procedury administracyjnej. - Skoro tak, to nie wydaje się, aby właściwe było konsultowanie każdej tego typu ustawy z naszymi partnerami. Przekazujemy im tekst ustawy. Żaden z argumentów używanych przeciwko tej ustawie nie ma poparcia. Pomińmy publicystykę, skupmy się na przepisach, które rozwiewają wszelkie wątpliwości - tłumaczył wiceszef MSZ.
Rozwiązania w ramach nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego poparł Mateusz Morawiecki. "Tak długo, jak ja będę premierem, to Polska na pewno nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie. Ani złotówki, ani euro, ani dolara" – mówił premier na konferencji prasowej w Brukseli. Z kolei szef izraelskiej dyplomacji zamieścił w mediach społecznościowych kolejny wpis, w którym odniósł się do słów Mateusza Morawieckiego. "Nie interesują nas polskie pieniądze. Sama ta aluzja ma antysemicki charakter" – stwierdził polityk. Yair Lapid podkreślił, że "Izrael walczy o pamięć o ofiarach Holokaustu, o dumę narodu, a żaden parlament nie może uchwalać ustaw mających na celu negowanie Holokaustu".
REKLAMA
Prof. Piotr Wawrzyk podkreślił, że żaden parlament nie powinien negować Holokaustu. - Zapisy ustawy nie negują Holokaustu. Ustawa nie przewiduje powstrzymywania działań upamiętniających Zagładę Żydów. Tego rodzaju działań polskie władze nie prowadzą w żadnym zakresie. Polska wydaje ogromne pieniądze na to, by upamiętnić ofiary Holokaustu. Mamy stwierdzenie wynikające najpewniej z braku wiedzy, szef izraelskiej dyplomacji najpewniej nie zna polskiej ustawy i polskich działań na rzecz upamiętnienia Holokaustu i jego ofiar - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
Posłuchaj
Przypomniał również, że Polacy i Żydzi, jako obywatele II RP, byli ofiarami zbrodni niemieckich. - Odsyłam do miejsc pamięci w Polsce i do Instytutu Yad Vashem. Nie na darmo to Polacy są najliczniejszą grupą pomiędzy Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Tylko Polakom groziła śmierć za pomoc Żydom, takiej sytuacji nie było w innych krajach okupowanych przez Niemcy. Mimo to Polacy pomagali swoim sąsiadom i płacili za to najwyższą cenę - podsumował prof. Wawrzyk.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Wawrzyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 28.06.2021
Godzina emisji: 16.36
REKLAMA
PR24
REKLAMA