more_horiz

"Ze strony KE miała miejsce uzurpacja". Paweł Lisiecki po wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 18:31
- Komisja Europejska za pomocą Trybunału Sprawiedliwości UE próbuje wprowadzić w życie projekt na który nie zgadzali się ci, którzy głosowali za przystąpieniem Polski do UE - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce.  Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał czy Polska powinna respektować decyzję TSUE. 

tk 1200.jpg
TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

- Wygląda na to, że środek, który miał być zastosowany przez TSUE względem zmian w Polskich przepisach jest niezgodny z konstytucją. To pokazuje, że ze strony KE miała miejsce uzurpacja. Myślę, że kolejne orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego będą podobne - powiedział Paweł Lisiecki. 

Jego zdaniem próba przedłożenia prawa UE nad prawo Polskie dawałaby KE narzędzia, których nie ma traktatach akcesyjnych. - Podobne decyzje były podejmowane przez odpowiedniki TK w innych państwach. Jasno wskazywano, że traktaty akcesyjne tych państw nie dają KE prawa do tego, aby prawo UE stało nad konstytucjami tychże państw. Prawo UE ma nadrzędność nad ustawami poszczególnych państw, ale tylko tam, gdzie UE posiada kompetencje. Istnieją w traktatach akcesyjnych zastrzeżone pewne sprawy dla UE. Na pewno nie jest tam jednak wpisane, że TSUE może decydować o wymiarze sprawiedliwości  - tłumaczył poseł PiS. 

Czytaj także:

Lisiecki dodał, że UE musiałby być jednolitym państwem, aby posiadać jednolite prawo. - Wielu Europejczyków tego sobie nie życzy. Byłby to krok w stronę superpaństwa. KE za pomocą TSUE próbuje w życie wprowadzić projekt na który nie zgadzali się ci, którzy głosowali za przystąpieniem Polski do UE. Mało tego, trzeba się przygotować na kolejną batalię. Mamy harcowanie przed ostateczną bitwą. Tego typu próby nadal będą podejmowane. Celem będzie wpisanie do traktatów akcesyjnych tego, że prawo UE jest nadrzędne wobec praw narodowych - podsumował gość Polskiego Radia 24. 


Posłuchaj
12:20 PR24_mp3 2021_07_14-17-35-08.mp3 Paweł Lisiecki gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa PR 24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Lisiecki (PiS)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 17.35

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem