Jan Kanthak: nie ma mowy o polexicie, jesteśmy prounijnym rządem
- Jesteśmy rządem prounijnym, bardzo mocno proeuropejscy. Jesteśmy zwolennikami UE, która jednak powinna funkcjonować na podstawie traktatów -powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Kanthak z Solidarnej Polski.
2021-07-15, 17:25
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał czy Polska powinna respektować decyzję TSUE. Niektórzy przedstawiciele opozycji przekonują, że niewykonanie wyroku unijnego trybunału będzie jednoznaczne z Polexitem, czyli wyjściem Polski z UE.
Gość Polskiego Radia 24 przekonywał, że działania TSUE i instytucji UE są niezrozumiałe. - Segregacja i stosowanie podwójnych standardów wobec różnych państw członkowskich wprowadza chaos i zamęt. Powoduje brak zaufania ludzi do UE. Czy celem tych instytucji jest, aby nieustannie podważać zaufanie. Przecież do Brexitu doszło też dlatego, że unijni biurokraci nie liczyli się z władzami brytyjskimi. Wbrew temu, co próbuje narzucić w swojej narracji opozycja, oczywiście nie ma mowy o polexicie. Jesteśmy rządem prounijnym, bardzo mocno proeuropejscy. Jesteśmy zwolennikami UE, która jednak powinna funkcjonować na podstawie traktatów - powiedział Jan Kanthak.
Powiązany Artykuł

Kaleta: podobne wyroki wydały TK w Rumunii i Niemczech. Nikt nie mówi, że wychodzą z UE
Poseł Solidarnej Polski przypomniał, że chodzi o Traktat o UE i o funkcjonowaniu UE. - Działania podejmowane przeciwko Polsce są wzięte z kosmosu. Nie istnieje jeden system przyjęty przez UE, który normowałby sądownictwo. UE w relacjach z państwami członkowskimi zakłada istnienie trzech wariantów: państwa członkowskie przekazały na rzecz UE pewne właściwości w stu procentach, współdzielenie kompetencji i wyłączne kompetencje państw członkowskich. Wymiar sprawiedliwości należy do tej trzeciej kategorii, w której UE nie ma podstawy zabierać głosu. Praworządność polega na działaniu w oparciu o prawo. W tym momencie TSUE zachowuje się niepraworządnie, próbując rozszerzać swoją aferę wpływów w państwach członkowskich. Z tą tendencją mamy do czynienia od wielu lat. Trybunały Konstytucyjne innych państw w podobnym świetle wydawały podobne orzeczenia. Konstytucja jest nadrzędnym prawem RP - podkreślił Jan Kanthak.
REKLAMA
Posłuchaj
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Rozmowa PR 24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Jan Kanthak (Solidarna Polska)
Data emisji: 15.07.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA