Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE

Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską. Na początku maja rząd szybko wypychał ten dokument, (...) a teraz wciąż nie został on zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, twierdząc, że jest to konsekwencja nieprzestrzegania przez Polskę orzeczeń TSUE.

2021-07-30, 17:28

Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE
Paulina Hennig-Kloska . Foto: PR24/AK

Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej - powiedział w piątek PAP prezydent Andrzej Duda, pytany o pismo Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej. W piśmie skierowanym do prezydenta Pierwszy Prezes SN zwróciła się z apelem o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i niebudzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym poseł Paulina Hennig-Kloska.

Powiązany Artykuł

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów. Prezydent: będą potrzebne zmiany ustawodawcze

Polityk Polski 2050 stwierdziła, że prace wokół Izby Dyscyplinarnej są ostatnią szansą rządu, by uchronić Polskę przed karami, które grożą nam w przypadku niewykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym ten nakazał Polsce zawieszenie wykonywania przepisów o ID SN.

- Wszystko wskazuje na to, że pani I Prezes SN zorientowała się, że może ponosić za nieprzestrzeganie wyroku TSUE również osobistą odpowiedzialność, toteż poprosiła o zmianę. To też pokazuje, jak mocno, I Prezes SN, która powinna być niezależną prezes Sądu Najwyższego, patrzy w stronę polityków, zamiast na podstawie wyroku TSUE zawiesić po prostu funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj również:

Poseł przyznała, że nie wie, jaka kara za nieprzestrzeganie orzeczeń TSUE nam grozi, ale - jak stwierdziła - już ponosimy konsekwencje "nieprzestrzegania prawa unijnego". - Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską - wyjaśniła.

- Na początku maja rząd szybko wypychał dokument pt. KPO i przyjmował - poganiając również Senat - Fundusz Odbudowy, ratyfikację wspólnych zasobów własnych UE, mówiąc, że te pieniądze są Polsce bardzo potrzebne, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy powinny stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. I dzisiaj mamy taką sytuację, że naprawdę potrzebujemy tych pieniędzy na ważne, kluczowe z punktu widzenia przyszłości polskiej gospodarki, ale także jej konkurencyjności inwestycje i reformy, a polski KPO wciąż nie został zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paulina Hennig-Kloska o Izbie Dyscyplinarnej SN ("Rozmowa PR24") 12:04
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 16.36

REKLAMA

PAP/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej