"Mamy do czynienia z działalnością białoruskiego dyktatora". Michał Gramatyka o sytuacji przy granicy z Polską

2021-08-19, 17:37

"Mamy do czynienia z działalnością białoruskiego dyktatora". Michał Gramatyka o sytuacji przy granicy z Polską
Michał Gramatyka. Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Trzeba szukać sposobu rozwiązania sprawy koczujących na Białorusi, a przy granicy z Polską ludzi. To aspekt nie tylko polityczny, ale i humanitarny - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka z ruchu Polska 2050.

Gość PR24 rozpoczął rozmowę od omówienia wizyty Szymona Hołowni w Gdańsku w ramach Kampanii Letniej #PoznajmySię. Na konferencji prasowej przed Stocznią Gdańską lider Polski 2050 podkreślił, że "jest przed miejscem fundamentalnie ważnym i symbolicznym, gdzie 41 lat temu, 17 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy ogłosił listę postulatów bliskich sercu każdego Polaka mówiących o wolności, równości i przestrzeganiu prawa".

Rozmawiano o tym, jak powiedział Michał Gramatyka, czym jest dziś Solidarność i na czym polega. - Wobec zarówno sytuacji na polsko-białoruskiej granicy gdzie gromadzą się uchodźcy oraz wobec sytuacji w Afganistanie, nie można być obojętnym. Nie za dobrze to wygląda, gdy ministrowie polskiego rządu mówią, że ci ludzie próbują zbliżyć się do luksusu - powiedział.

Powiązany Artykuł

twitter granica polska białoruś 1200.jpg
Imigranci przy granicy z Białorusią. Szef MON: wojsko ułożyło ponad 100 km ogrodzenia

"Wojna hybrydowa"

W pobliżu miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu, w pasie rozgraniczającym Polskę i Białoruś, od kilku dni koczuje kilkadziesiąt osób z Bliskiego Wschodu. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nielegalni imigranci są instrumentalnie wykorzystywani przez Aleksandra Łukaszenkę przeciwko naszemu krajowi. Dodał, że rząd jest zobowiązany do ochrony granicy państwa i nie ulegnie szantażowi białoruskiego reżimu.

Gość PR24 dodał, że sprawa ta, poza aspektem politycznym, ma też aspekt humanitarny, a ludziom trzeba pomóc, nie wystarczy powiedzieć, że im się współczuje. Zauważył jednocześnie, że on sam ma świadomość, iż mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej, działalnością białoruskiego dyktatora, który "wypycha ludzi w stronę Polski".

- Polska granica powinna być strzeżona, a miejscem przekraczania wschodniej granicy Unii Europejskiej są przejścia graniczne i tam powinny być przyjmowane wnioski azylowe, dlatego mówię o politycznym aspekcie tej sprawy także, obok aspektu humanitarnego. Wiadomo, że jest tutaj jakaś akcja zakrojona na szeroką skalę - mówił Michał Gramatyka.

Posłuchaj

M. Gramatyka o sytuacji uchodźców przy polskiej granicy ("Rozmowa PR24") 13:26
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Michał Gramatyka (Polska 2050)

Data emisji: 18.08.2021

Godzina: 16:35 

Polecane

Wróć do strony głównej