"To oczywista oczywistość". Bochenek o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym

 - Takie orzeczenia już zapadały przez TK, że konstytucja jest prawem nadrzędnym w stosunku do prawa unijnego. Wynika to też z samej treści ustawy zasadniczej. Państwa członkowskie wyraziły zgodę na powołanie instytucji unijnych na podstawie własnych konstytucji, stąd wzięła się ich legitymacja do działania - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Rafał Bochenek. 

2021-09-22, 17:35

"To oczywista oczywistość". Bochenek o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym
Rafał Bochenek . Foto: PR24/AK

Do 30 września Trybunał Konstytucyjny ogłosił przerwę w rozprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o UE.

Powiązany Artykuł

eastnews trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Rozprawa ws. zasady prymatu prawa UE nad krajowym. TK zarządził przerwę do końca września

Gość Polskiego Radia 24 wyraził nadzieję, że nie przełoży się to na decyzję Komisji Europejskiej ws. uruchomienia środków związanych z Krajowym Planem Odbudowy. - Mam nadzieję, że KE nie będzie pogrywała z Polską i podjedzie do sprawy merytorycznie. To, że prawo krajowe jest nadrzędne wobec unijnego, jest oczywistą oczywistością. Takie orzeczenia już zapadały przez TK, że konstytucja jest prawem nadrzędnym w stosunku do prawa unijnego. Wynika to też z samej treści ustawy zasadniczej. Państwa członkowskie wyraziły zgodę na powołanie instytucji unijnych na podstawie własnych konstytucji, stąd wzięła się ich legitymacja do działania - powiedział Rafał Bochenek. 

Jego zdaniem mamy do czynienia z próbą wyegzekwowania na TK orzeczenia innego niż te, które wcześniej zapadały. - Linia orzecznicza TK od lat jest znana. Najważniejsze jest prawo polskie, polska konstytucja jest prawem pierwotnym. Orzeczenia o wyższości prawa krajowego nad unijnym zapadły też w Niemczech i Francji. Tam nie było żadnego problemu. Komisja Europejska wyraziła zgodę na prowadzenie polityki krajowej w oparciu o środki unijne. Okazuje się, że w UE mamy politykę dwóch prędkości, bo są równi i równiejsi - tłumaczył Bochenek. 

Posłuchaj

Rafał Bochenek gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 11:56
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki złożył prawie 130-stronicowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca tego roku. TSUE odpowiadał wtedy na pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA

Europejski Trybunał orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa po kolejnych nowelizacjach nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów, których potem ma powołać prezydent. Z orzeczenia wynika, że jeśli sądy krajowe uznają, iż te zmiany naruszają prawo, to mają obowiązek odstąpienia od stosowania przepisów krajowych i uznawania wyższości rozwiązań unijnych.

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Rafał Bochenek (PiS)
Data emisji: 22.09.2021
Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej