Co ze środkami z Funduszu Odbudowy? Skurkiewicz: w UE są równi i równiejsi

- Od samego początku mówimy, że środki z UE nam się należą, tym bardziej że polski rząd podpisał się również pod kredytowaniem tych środków. Nie wyobrażam sobie, że mamy spłacać ten kredyt i nic z tego nie mieć, to wbrew jakiejkolwiek logice - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

2021-12-02, 17:35

Co ze środkami z Funduszu Odbudowy? Skurkiewicz: w UE są równi i równiejsi
Wojciech Skurkiewicz . Foto: PR24/Robert Bartosewicz

W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona wydał opinię, że należy oddalić skargi rządów Polski i Węgier dotyczące systemu warunkowości wprowadzonego w celu ochrony budżetu UE w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego.

Skargi dotyczą decyzji z grudnia 2020 roku - liderzy państw UE porozumieli się wtedy w sprawie wieloletniego budżetu UE, Funduszu Odbudowy oraz mechanizmu warunkowości wypłat.

"W UE są równi i równiejsi"

Wojciech Skurkiewicz, komentując sprawę środków unijnych, zaznaczył, że Polska czeka na oficjalne wypowiedzi instytucji UE, a zasada warunkowości, w opinii Polski i Węgier, absolutnie nie może być stosowana.

- Fundusz Odbudowy to środki, które mają zasilić państwa członkowskie po recesji, dać impuls do dalszego rozwoju, to sprawa kluczowa. Kwestia praworządności jest zapisana w kontekście wydatkowania środków finansowych UE, a jeśli chodzi o transparentność wydatkowania tych środków, Polska jest jednym z najlepiej ocenianych krajów Wspólnoty - zaznaczył.

REKLAMA

- Wstępowaliśmy do UE z nadzieją, że będziemy traktowani tak jak inne państwa członkowskie. Dziś na forum UE są równi i równiejsi, inaczej są oceniane państwa Europy Zachodniej i Wschodniej, także w kwestiach finansowych - zauważył gość audycji i dodał, że z punktu widzenia budżetowego polityki unijnej kraje południa Europy, szczególnie Włochy, praktycznie zbankrutowały, ale Unia Europejska tego problemu nie dostrzega. Stwierdził także, że Polska w analogicznej sytuacji miałaby w UE poważne problemy. 

Posłuchaj

Wojciech Skurkiewicz o środkach unijnych (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24) 13:49
+
Dodaj do playlisty

Stanowisko Polski

Według Polski rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.

Dodatkowo Polska wychodzi z założenia, że Unii nie powierzono żadnych kompetencji kontrolnych w procesie stanowienia prawa krajowego i wykonania trójpodziału władzy ani w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym uzależnienie finansowania państw członkowskich od spełniania zasad, których nie ma w traktatach, byłoby naruszeniem norm prawnych Unii.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi zostać przygotowany i przesłany do Komisji Europejskiej przez każde państwo członkowskie. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Wojciech Skurkiewicz

Data emisji: 02.12.2021

Godzina emisji: 16.35

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej