more_horiz

Jan Filip Libicki o polskim żołnierzu na Białorusi: to już jest wykorzystywane przez stronę białoruską

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:11
- Powstaje pytanie, czy żołnierz, który poprosił o azyl na Białorusi, to jest człowiek zrównoważony czy nie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Filip Libicki (PSL).
Jan Filip Libicki w PR24.
Jan Filip Libicki w PR24. Foto: PR24

W piątek media poinformowały o tym, że polski żołnierz porzucił służbę i uciekł na Białoruś. Wcześniej Białoruski Państwowy Komitet Graniczny (GPK) przekazał, że polski żołnierz miał poprosić o azyl na Białorusi. Jest to, według GPK, wojskowy pełniący służbę w 11. Mazurskim Pułku Artylerii, który był oddelegowany do wspierania ochrony polskiej granicy z Białorusią. GPK ujawnił w komunikacie nazwisko wojskowego: Emil Czeczko, i jego rok urodzenia: 1996. Białoruska straż graniczna publikuje również zdjęcia żołnierza z jego sieci społecznościowych. GPK twierdzi, że Polak został zatrzymany przez patrol białoruskich pograniczników w czwartek po południu w okolicach Tuszemli, w obwodzie grodzieńskim. Mężczyzna miał oświadczyć, że nie zgadza się z polityką polskich władz dotyczącą kryzysu migracyjnego - twierdzą białoruskie służby graniczne.

Na antenie Polskiego Radia 24 sprawę skomentował Jan Filip Libicki. Jak wskazał poseł PSL, można się zastanawiać, "czy mamy do czynienia z kimś, kto jest zrównoważony czy nie". Ocenił, że z tą sytuacją "będzie pewien kłopot". - To będzie i już jest wykorzystywane przez stronę białoruską - zaznaczył.

Nie zdaje sobie sprawy, o jaki azyl poprosił

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tej ucieczce, to myślałem, że jest to wojskowy wyższy rangą, że może mamy do czynienia z jakimś szpiegostwem czy z czymś takim - powiedział. - Jeżeli jednak to jest 26-letni młody człowiek, to raczej obstawiałbym tego typu rzeczy jak niezrównoważenie i nie do końca świadomość tego, gdzie i w jakich warunkach ubiega się o ten azyl. 

Zaznaczył, że "sprawa wymaga zbadania". - Jej nie można oczywiście całkowicie zbyć milczeniem, bo jest pytanie o to, dlaczego do strzeżenia polskiej granicy oddelegowano kogoś, kto ma problemy z narkotykami - powiedział. Jak podkreślił, "to z całą pewnością trzeba zbadać, aby takie przypadki nie miały miejsca w przyszłości". 


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:30 PR24_mp3 2021_12_17-16-35-12.mp3 Jan Filip Libicki: nie ma świadomości, o jaki poprosił o azyl (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Jan Filip Libicki (PSL)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 16.35


ZAPIS WIDEO Z ROZMOWY:

ZOBACZ TAKŻE: Anna Michalska o hejcie spływającym na Straż Graniczną

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem