more_horiz

Bartoszewski: sankcje na Rosję już działają, ale powinny być większe

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:25
- Zgadzam się, że tych sankcji jest za mało. One powinny być zwiększone. Najpoważniejszą sankcją jest odcięcie Putina od pieniędzy za ropę - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

Pojawiają się głosy, że nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę sankcje są zbyt małe lub zbyt dotkliwe. Wskazuje się m.in. na umocnienie rubla względem dolara oraz wstrzymywanie się części państw od nałożenia restrykcji w kluczowym dla Kremla sektorze - energetycznym

Według Władysława Teofila Bartoszewskiego Rosja ponosi straty, a skuteczność sankcji "będzie bardziej widoczna za kilka miesięcy". Odnosząc się do kwestii niewyłączenia wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, stwierdził, że ważniejszą decyzją było zamrożenie aktywów Banku Centralnego. - Tym samym połowa funduszu, który Putin sobie odłożył, a to było prawie 700 mld dolarów, została zablokowana - stwierdził poseł PSL.

"Sankcji jest za mało"

- Zgadzam się, że tych sankcji jest za mało. One powinny być zwiększone. Najpoważniejszą sankcją jest odcięcie Putina od pieniędzy za ropę - oświadczył gość PR24. Dodał, że "46 proc. wszystkich funduszu z eksportu", jakie otrzymuje Rosja, to "sprzedaż ropy". A właśnie w przypadku tego surowca, podkreślił Władysław Teofil Bartoszewski, można się od Federacji Rosyjskiej uniezależnić.

Poseł PSL mówił na antenie PR24, że naciskał na premiera Mateusza Morawieckiego, by ten wpłynął na Orlen w kwestii ograniczania zakupów ropy w Rosji. Zwrócił uwagę, że należy kupować ją w krajach Zatoki Perskiej. 

Posłuchaj
13:00 WTB [PR24]PR24 (mp3) 29 marzec 2022 16_35_29.mp3 Władysław Teofil Bartoszewski: sankcje na Rosję powinny być większe (Rozmowa PR24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (PSL)
Data emisji: 29.03.2022
Godzina emisji: 16.35

ms

Zobacz także

Zobacz także