more_horiz

O. Szewek: dla katolików Wielkanoc jest najważniejszym świętem, bo spełnia się misja Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 18:00
- Nie byłoby świąt Wielkiejnocy bez Bożego Narodzenia. Jednak to Wielkanoc jest najważniejsza, ponieważ tutaj rozegrały się najistotniejsze wydarzenia w misji Jezusa Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jan Maria Szewek (franciszkanin). Gośćmi Adriana Klarenbacha byli również Maria Rotkiel (psycholog) i dr Tomasz Żukowski (socjolog). 
O. Szewek:  święta Wielkiejnocy są tak ważne, że nie wystarczy jeden dzień na świętowanie
O. Szewek: święta Wielkiejnocy są tak ważne, że nie wystarczy jeden dzień na świętowanieFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

W polskiej tradycji Poniedziałek Wielkanocny jest przedłużeniem radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. Wg liturgii Kościoła Katolickiego cały okres wielkanocny trwa 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W sposób szczególny w liturgii wyróżniona jest oktawa wielkanocna, czyli pierwszy tydzień po Wielkanocy. Oktawa wielkanocna trwa do pierwszej niedzieli po Wielkanocy włącznie. 

"Powód do radości"

Istotę świętowania Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa wyjaśniał na antenie PR 24 o. Jan Maria Szewek.    

 - Święta Wielkiejnocy są tak ważne, że nie wystarczy jeden dzień na świętowanie. Przedłużamy te obchody. To nie tylko dwa dni, jak sądzą niektórzy. W tradycji Kościoła mamy oktawę Wielkanocy. Tak naprawdę te święta kończą się w II niedzielę wielkanocną - przypomniał franciszkanin. 

Z kolei dr Tomasz Żukowski analizował najnowsze dane CBOS, w których zwierają informacje, czym dla Polaków są święta Wielkanocy. - Dla co szóstego z nas święta są przede wszystkim wypoczynkiem, przerwą w pracy. Dla prawie połowy ankietowanych są przede wszystkim przeżyciem religijnym, a dla przeszło 68 proc. są świętami rodzinnymi i dla 38 proc. są miłą tradycją - wskazał socjolog.

W następnej kolejności Maria Rotkiel, psycholog wskazywała, jak przeżywaliśmy tegoroczne święta, pierwsze bez obostrzeń pandemicznych. Mówiła m.in.: "Pandemia bardzo wiele nas nauczyła. To, że możemy spotkać się z rodziną, że nie musimy mieć maseczek - to powód do radości, który moim zdaniem, umknął nam".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
22:54 PR24_mp3 2022_04_18-16-37-02.mp3 O. Jan Maria Szewek o istocie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ("Rozmowa PR24")

***

Tytuł audycji: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: o. Jan Maria Szewek (franciszkanin), Maria Rotkiel (psycholog), dr Tomasz Żukowski (socjolog)

Data emisji: 18.04.2022

Godzina emisji: 16.37

kmp

Zobacz także

Zobacz także