more_horiz

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Wróblewski: trzeba zamknąć ten spór

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2022 17:55
- Jestem gorącym zwolennikiem kompromisu. Trzeba znaleźć inny sposób odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, który będzie możliwy do przyjęcia przez naszych partnerów w Europie i - jak przypuszczam - przez cześć opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Bartłomiej Wróblewski: jestem gorącym zwolennikiem kompromisu ws. Izby Dyscyplinarnej SN
Bartłomiej Wróblewski: jestem gorącym zwolennikiem kompromisu ws. Izby Dyscyplinarnej SNFoto: Shutterstock

We wtorek komisja sprawiedliwości i praw człowieka przez ponad cztery i pół godziny kontynuowała prace nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy i PiS. Wiodącym jest w pracach komisji projekt prezydencki.

Bartłomiej Wróblewski komentował trwające dyskusje nad projektem. - Jest kwestia doprecyzowania i dokończenia prac w ustawie, trwa dyskusja w ramach Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska ma tu nieco inne zdanie, mam nadzieję, że dojdzie tu do kompromisu i ta ustawa mniej więcej w takim brzmieniu, jak zaproponował prezydent, choć z drobnymi korektami, zostanie przyjęta w maju - zaznaczył.

- To ważne, trzeba szukać porozumienia z instytucjami europejskimi i zamknąć ten spór, choć oczywiście chodzi o to, by zapisy w ustawie o Sądzie Najwyższym nie burzyły zasad, które stały u podstaw reformy, sędziowie muszą realnie odpowiadać dyscyplinarnie, zmiany, które wprowadzamy, nie powinny tego mechanizmu niweczyć - podkreślał i dodał, że jest różnica zdań odnośnie stworzenia mechanizmów, które pozwoliłyby na weryfikację sędziów.

Poseł zaznaczył, że jest w tej sprawie zwolennikiem kompromisu. - Mam nadzieję, że Solidarna Polska, prezentując swoje stanowisko, do czego ma prawo, w pewnym momencie uzna, że dyskusja jest skończona, zostanie postawiona kropka i solidarnie przyjmiemy tę ustawę - mówił Bartłomiej Wróblewski.

Posłuchaj
11:57 PR24_mp3 2022_04_28-16-35-14.mp3 Bartłomiej Wróblewski o zmianach w Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Czytaj także:

Przepisy przygotowane przez prezydenta przewidują likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba będzie zajmować się identycznymi sprawami, natomiast od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby nowa izba składała się z 11 sędziów wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegium Sądu Najwyższego.

Projekt PiS-u dotyczący zmian w zakresie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywania spraw innych zawodów prawniczych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Bartłomiej Wróblewski (PiS)

Data emisji: 28.04.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem