Energetyka jądrowa w Polsce. Ekspert: kluczowe jest bezpieczeństwo eksploatacji
- Wszyscy pamiętamy Czarnobyl, to co się wówczas wydarzyło, pamiętamy, jakie były zaniedbania. Minęło kilkadziesiąt lat, technologa stosowana w reaktorach amerykańskich jest bezpieczna, zastosowano tam szereg elementów pasywnych tzn. wykorzystuje się zjawiska fizyczne, które będą działały w przypadku np. ograniczenia zasilania pomp reaktora - mówił w Polskim Radiu 24 mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek, zastępca dyrektora ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
2022-11-05, 18:05
Rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy elektrowni atomowej w partnerstwie z amerykańskim Westinghouse. O wyborze tego przedsiębiorstwa poinformował premier Mateusz Morawiecki. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear" - napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz sekretarz energii Jennifer Granholm.
Mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek wyjaśniał, jakie są zadania Narodowego Centrum Badań Jądrowych, omówił także kwestie bezpieczeństwa związane z energetyką jądrową. - Kluczową sprawą jest wydzielane przez reaktor ciepło, poprzez wymienniki ciepła wytwarzana jest para, która napędza turbogeneratory produkujące energię elektryczną. Nowoczesne elementy wprowadzone w reaktorze amerykańskim gwarantują bezpieczeństwo eksploatacji. Jest także bardzo ważna kwestia obudowy bezpieczeństwa, której nie posiadał reaktor w Czarnobylu (…), to potężna konstrukcja, która zabezpiecza reaktor także przed atakami terrorystycznymi - przypominał gość audycji.
Posłuchaj
Do końca roku ma powstać studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował wicepremier Jacek Sasin. W Seulu podpisano list intencyjny w sprawie budowy tego zakładu w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek
Data emisji: 05.11.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 17.06
PR24/ka
REKLAMA