more_horiz

Pomoc dla Ukrainy. Hennig-Kloska: Unia Europejska powinna się bardziej zaangażować, to odciąży Polskę

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 17:25
- Ważne jest, żeby dziś wspierać Ukrainę - militarnie i humanitarnie. Powinna się w to bardziej zaangażować Unia Europejska, bo wtedy lżej będzie Polsce jako najbliższemu sąsiadowi - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.
Paulina Hennig-Kloska
Paulina Hennig-Kloska Foto: PR24/AK

Polska dostała pierwszy zwrot pieniędzy z unijnego funduszu na dozbrojenie Ukrainy - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak dowiedziała się Beata Płomecka, Bruksela przekazała 27 milionów euro w pierwszej racie pierwszej transzy.

Państwa członkowskie, które wysyłają dozbrojenie na Ukrainę, mogą przesłać rachunki do Brukseli i ubiegać się o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów transportu. Pieniądze są wypłacane z Europejskiego Funduszu Pokojowego.

Rozmówczyni PR24 zaznaczyła, że "Niemcy, które w początkowej fazie wojny bardzo się ociągały w pomocy Ukrainie, dziś znacznie ją zwiększają".

"Pomoc przekroczyła 30 mld euro"

- Pomoc instytucjonalnych placówek Unii Europejskiej przekroczyła 30 mld euro. Oczywiście jest to pomoc bardziej humanitarna niż militarna - podkreśliła Paulina Hennig-Kloska. 

- Ważne jest, żeby dziś wspierać Ukrainę - militarnie i humanitarnie. Powinna się w to bardziej zaangażować Unia Europejska, bo wtedy lżej będzie Polsce jako najbliższemu sąsiadowi - dodała polityk. 

Polska jest liderem, jeśli chodzi o dostarczaną broń na Ukrainę. Od marca Warszawa przesłała do Brukseli faktury na 2 miliardy 200 milionów euro. Długo jednak pieniądze z Funduszu nie były wypłacane, bo przedłużały się procedury i negocjacje wśród państw członkowskich.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
15:20 PR24 2023_01_04-16-34-21.mp3 Paulina Hennig-Kloska o pomocy dla Ukrainy (Rozmowa PR24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) 

Data emisji: 4.01.2023

Godzina emisji: 16.35

bartos/PR24/IAR

Zobacz także

Zobacz także