more_horiz

"Zabrano w ciągu roku pieniądze, teraz oddaje się ich mniej". Napieralski o rozliczeniach PIT

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 19:10
- Rząd mówi, że wprowadził coś takiego jak Polski Ład, przez cały rok zabierał ludziom pieniądze na podatki, a teraz się chwali, że z powodu błędnych decyzji musi je zwracać. Przez rok nasze pieniądze były trzymane na kontach urzędów skarbowych, teraz nam je zwracają - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski (Koalicja Obywatelska).

Ministerstwo Finansów zakładało, że ten rok będzie rekordowy pod względem łącznej kwoty zwróconego Polakom podatku i że w sumie będzie to ponad 18 miliardów złotych. Z danych resortu wynika, że zwroty podatku osiągną jeszcze wyższy pułap, bo szacowaną kwotę już przekazano na konta podatników.

Grzegorz Napieralski komentował doniesienia o rekordowych zwrotów z tytułu rozliczenia podatków. - Dzisiaj eksperci mówią tak, za każde sto złotych, które nam dzisiaj fiskusy zwraca, jesteśmy stratni dwadzieścia złotych w stosunku do poprzedniego roku (…). Te pieniądze były obracane przez państwo polskie, a nie przez ludzi, pytanie, dlaczego nie mogli trzymać ich na swoich kontach, tylko na kontach ZUS - stwierdził.

- Podatki powinny być rozsądnie przygotowane a ustawa o podatkach dobra (…). Dla przeciętnego Polaka i Polski wydarzyło się to, że zabrano im w ciągu roku pieniądze, a teraz oddaje się ich mniej - dodał gość audycji.

Posłuchaj
14:45 PR24 2023_05_04-17-35-39.mp3 Grzegorz Napieralski o systemie podatkowym (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24)

Od 1 lipca 2022 r. weszła w życie obniżona stawka PIT – zamiast 17 proc. jest to 12 proc. Wcześniej, wraz z wejściem w życie przepisów podatkowych Polskiego Ładu, od stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. zł, a próg podatkowy został podniesiony do 120 tys. zł. Jednocześnie zlikwidowano od 2022 r. możliwość odliczenia od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, która wynosi 9 proc.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Grzegorz Napieralski

Data emisji: 04.05.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także