Donald Tusk apeluje do prezydenta. Poseł PiS: kwestię wyłonienia nowego rządu szczegółowo reguluje konstytucja

- Zwyczajem jest, że propozycję sformułowania nowego rządu otrzymuje partia, która wygrała wybory. A wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Milczanowska.

2023-10-17, 17:33

Donald Tusk apeluje do prezydenta. Poseł PiS: kwestię wyłonienia nowego rządu szczegółowo reguluje konstytucja
Wybory parlamentarne 2023. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, europoseł Beata Szydło, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz premier Mateusz Morawiecki podczas wieczoru wyborczego w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Foto: PAP/Paweł Supernak

Lider KO Donald Tusk zwrócił się z "gorącym apelem do prezydenta Andrzeja Dudy". - Prosiłbym o energiczne i szybkie decyzje - wskazał. Jak zaznaczył, demokratyczne partie są w stałym kontakcie i są gotowe przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju w każdej chwili

Tymczasem szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, pytany o to, kiedy Andrzej Duda rozpocznie konsultacje ze środowiskami parlamentarnymi w celu wyłonienia nowego rządu, stwierdził, że "prezydent ma na to czas", a kadencja obecnego Sejmu upływa 14 listopada. Dodał, że w jego ocenie prezydent nie powinien robić niczego z "przesadnym pośpiechem" i zapewnił, że zostaną dotrzymane wszystkie konstytucyjne procedury.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że PiS prowadzi rozmowy na temat utworzenia większościowej koalicji. - Trzeba rozmawiać i zachować szacunek dla stron. Dalej chcemy prowadzić Polskę w dobrym kierunku, jak miało to miejsce przez ostatnie osiem lat. Apelując do prezydenta, Donald Tusk wykazał się niecierpliwością, bo nawet Państwowa Komisja Wyborcza nie ogłosiła jeszcze oficjalnie wyników wyborów - powiedziała Anna Milczanowska.

Premier Morawiecki, marszałek Macierewicz

Poseł PiS przypomniała, że kwestię wyłonienia nowego rządu szczegółowo reguluje konstytucja. - Zwyczajem jest, że propozycję sformułowania nowego rządu otrzymuje partia, która wygrała wybory. A to PiS wygrało wybory. Prezydent ma czas do 14 listopada na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu. Typuję, że postawi na Mateusza Morawieckiego jako na przyszłego premiera. Natomiast marszałkiem seniorem powinien zostać Antoni Macierewicz - podsumowała Milczanowska.

REKLAMA

Trzy kroki

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego. Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent, desygnując premiera, bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.

Czytaj także:

W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.

REKLAMA

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów (w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.

Posłuchaj

Anna Milczanowska gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 12:45
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Anna Milczanowska (PiS)


Data emisji: 17.10.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 16.35

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej