Zakaz smartfonów w szkołach. Wiceszefowa MEN: najważniejsza jest profilaktyka

- Dla nas, jako ministerstwa edukacji, najważniejsza jest profilaktyka przeciwdziałania uzależnieniom. Bo mamy też do czynienia ze zjawiskiem uzależnienia młodych osób od internetu. Chcemy przeanalizować sytuację - powiedziała w "Rozmowie Polskiego Radia 24" wiceministra edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz.

2025-04-16, 19:28

Zakaz smartfonów w szkołach. Wiceszefowa MEN: najważniejsza jest profilaktyka
Paulina Piechna-Więckiewicz . Foto: PAP/Paweł Supernak
  • Gościem Kamila Szewczyka w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24" w środę (16.04) o godz. 17.33 była wiceministra edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz.

Zakaz używania smartfonów. Projekt Polski 2050

W środę w Sejmie odbyło się spotkanie dotyczące projektu ustawy zaproponowanego przez marszałka Szymona Hołownię. Politycy Polski 2050 w sprawie zakazu smartfonów w szkołach podstawowych liczą na poparcie wszystkich parlamentarzystów, zarówno koalicji, jak i opozycji.

Posłuchaj

Paulina Piechna-Więckiewicz gościem Kamila Szewczyka (Rozmowa Polskiego Radia 24) 6:33
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem wiceministry edukacji, w sprawie nadużywania internetu przez dzieci i młodzież, najważniejsza jest profilaktyka, a nie zakazy. Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24, że problem uzależnień od internetu jest obecny wśród młodych osób. Dodała, że na pewno trzeba te kwestię zabezpieczyć, jednak w sposób skrupulatny i skuteczny.

Piechna-Więckiewicz: najważniejsza jest profilaktyka

- Dla nas, jako ministerstwa edukacji, najważniejsza jest profilaktyka przeciwdziałania uzależnieniom. Bo mamy też do czynienia ze zjawiskiem uzależnienia młodych osób od internetu. Chcemy przeanalizować sytuację. Jeżeli chodzi o konkretne regulacje, uważamy, że dobrze byłoby skonkretyzować te przepisy - powiedziała wiceszefowa resortu edukacji. Według niej ważne jest, aby szkoła miała możliwość wprowadzenia takiego zakazu wprost. 

REKLAMA

Lider Polski 2050 chce, żeby uczniowie szkół podstawowych nie mogli używać smartfonów na lekcjach. Zgodnie z jego propozycją telefony miałyby być oddawane do depozytu na czas zajęć i odbierane po skończeniu lekcji. Nauczyciele mieliby uzyskać odpowiednie uprawnienia, żeby egzekwować ten zakaz.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej