more_horiz

Zarobki parlamentarzystów będą niższe. Reakcje polityków

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 17:15
– Każdy człowiek podejmuje suwerenną decyzję, czy chce uczestniczyć w polityce na określonych warunkach – mówił w Rozmowie PR24 Zbigniew Gryglas z Porozumienia. W Polskim Radiu 24 propozycję obniżenia zarobków m.in. posłów i senatorów komentował również Mieczysław Kasprzak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • 5.04.18 Zarobki parlamentarzystów będą niższe. Reakcje polityków

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, poinformował podczas konferencji prasowej, że zostaną złożone projekty ustaw, które doprowadzą do obniżenia o dwadzieścia procent uposażenia parlamentarzystów, a także ograniczą zarobki osób zarządzających spółkami Skarbu Państwa i samorządowców.

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak, zmiany w tym zakresie powinny być jeszcze większe. – Będziemy zgłaszać poprawki. Tak, by było to przeciętne wynagrodzenie, a nie obniżka o 20 procent. W PSL zawsze skromnie żyliśmy; jeżeli propozycja [Jarosława Kaczyńskiego – przyp. red.] jest realna, będziemy domagali się jej realizacji – mówił polityk PSL, oceniając przy tym, że „działanie PiS wynika z paniki, a nie racjonalnej strategii”. – Ta panika jest efektem spadku notowań – komentował Mieczysław Kasprzak.

– Cieszę się, panie pośle, że akceptuje pan skromność życia poselskiego. Tylko Polskie Stronnictwo Ludowe nie mówiło o tym, kiedy samo sprawowało władzę. To wyglądało wówczas zupełnie inaczej – odpowiadał na naszej antenie Zbigniew Gryglas. – Jeden z sekretarzy stanu w rządzie PO-PSL, nie ujawnię nazwiska, ale to jest do sprawdzenia, zrezygnował z posady na rzecz pracy w spółce państwowej. W ciągu pół roku otrzymał 600 tys. złotych (...). To był sposób na premie, nagrody – dodawał polityk Porozumienia.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, projekty dotyczące obniżki uposażeń „zostaną wniesione, jeśli nie przed najbliższym, to przed następnym posiedzeniem Sejmu”. Dodał, że być może odbędzie się w tej sprawie dodatkowe posiedzenie. – Nie będziemy zwlekać, cały proces chcemy zamknąć w ciągu dwóch miesięcy – pointował.

Więcej w rozmowie z Mieczysławem Kasprzakiem i Zbigniewem Gryglasem.  

Gospodarzem audycji był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/zz

Rozmowa PR24 Adriana Klarenbacha - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.04.18

Godzina emisji: 16.15


Zobacz także

Zobacz także