more_horiz

Jacek Saryusz-Wolski o planach KE: Polska będzie beneficjentem "koronafunduszu"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:25
Za "dobre wiadomości dla Polski" uznał planowane dla naszego kraju kwoty w ramach unijnego funduszu odbudowy Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS. - Będziemy beneficjentem netto tego funduszu. Przeszliśmy drogę trudną, ale zakończoną sukcesem - ocenił na antenie Polskiego Radia 24.
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski o programie odbudowy UE: dobre wiadomości dla Polski (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Z tego funduszu dla Polski przewidziano ponad 63 miliardy euro, co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie grantów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
czarnecki ryszard_1200.jpg
Ryszard Czarnecki: Polska jednym z największych beneficjentów programu odbudowy UE

"Droga trudna, ale zakończona sukcesem"

- Jest dużo lepiej, niż mogło być - skomentował Jacek Saryusz-Wolski. - Będziemy beneficjentem netto tego funduszu. Przeszliśmy drogę trudną, ale zakończoną sukcesem - powiedział, nawiązując do pierwszych propozycji, które zakładały nawet, że  "dołożymy do interesu".

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

Europoseł zaznaczył jednak, że "to jest dopiero projekt, cytując premiera: »dobry punkt startu«". Przestrzegł, że "diabeł tkwi w szczegółach", nawiązując m.in. do "kryteriów rozdziału zwrotu" oraz "fatalnej klauzuli praworządności". - Generalnie rzecz biorąc, są to jednak dobre wiadomości z Polski - mówił.

"Jesteśmy w dobrym punkcie startowym"

- Nieformalne dane, które są podawane, sugerują, że Polska przebyła drogę od -10,4 do +36 mld euro netto - tłumaczył polityk. Dodał, że "jesteśmy w dobrym punkcie startowym".

Jacek Saryusz-Wolski nie wykluczył, że projekt jeszcze może ulec zmianom, ponieważ będzie "kontestowany", np. przez "czwórkę skąpców" (Austria, Dania, Holandia, Szwecja).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 15.35

Polskie Radio 24, IAR, ms

Zobacz także

Zobacz także