more_horiz

Jarosław Krajewski: nie proponujemy żadnych rozwiązań ograniczających wolność mediów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 18:23
- To, co obserwujemy dzisiaj w niektórych mediach, to twarda walka o własne interesy bardzo dużych podmiotów. Pamiętajmy, że w tym projekcie nie ma żadnych rozwiązań, które miałyby w jakikolwiek sposób ograniczać wolność wyrażania poglądów - powiedział o proteście mediów wobec projektu wprowadzenia podatku od reklam Jarosław Krajewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Jarosław Krajewski, poseł PiS
Jarosław Krajewski, poseł PiSFoto: PR24

W środę najwięksi prywatnie nadawcy radiowi, telewizyjni i internetowi ogłosili strajk. Ma to związek z rządowymi pracami nad wprowadzeniem podatku od reklamy internetowej i konwencjonalnej. W 2022 r. ma on przynieść budżetowi około 800 mln zł, a uzyskane środki zasilą w głównej mierze Narodowy Fundusz Zdrowia.

Tomasz Latos 1200.jpg
Podatek od reklam. Tomasz Latos: to tylko zapowiedź ograniczenia kreatywnej księgowości

"Rozwiązania funkcjonujące w krajach UE"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że proponowane rozwiązania funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej. - Warto podkreślić, że w projekcie znajdują się rozwiązania, które funkcjonują już od wielu lat w innych państwach UE takich jak Austria czy Francja. Wtedy ze strony polityków opozycji nie było żadnego larum dlatego, że w tym wstępnym projekcie są rozwiązania, które mają spowodować, że w 2022 roku około 800 mln złotych zostanie przeznaczonych w 50 proc. na NFZ, a pozostała połowa trafi do Funduszu Wsparcia Kultury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków - powiedział Jarosław Krajewski.

Czytaj także:

Polityk powiedział, że działania mediów to twarda walka o własne interesy, ponieważ wolność słowa nie jest w żaden sposób zagrożona. - To, co obserwujemy dzisiaj w niektórych mediach to twarda walka o własne interesy bardzo dużych podmiotów. Pamiętajmy, że w tym projekcie nie ma żadnych rozwiązań, które miałyby w jakikolwiek sposób ograniczać wolność wyrażania poglądów. W żaden sposób nie słyszałem dzisiaj merytorycznych argumentów, które miałyby wskazywać, że ktokolwiek z rządu miałby wpływać na treść publikacji - powiedział.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy rozmawiali o faktach i w sposób merytoryczny. (…) Do 16 lutego trwają konsultacje ws. projektu i myślę, że zdecydowanie lepiej byłoby ze strony podmiotów medialnych, które dzisiaj chciały pokazać, że są przeciwne wprowadzaniu takich rozwiązań, aby usiadły do stołu i rozmawiały w sposób merytoryczny - podkreślił Jarosław Krajewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
12:56 PR24_mp3 2021_02_10-17-35-40.mp3 Jarosław Krajewski o proteście mediów ("Rozmowa PR24")

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: 
Adrian Klarenbach
Gość:
Jarosław Krajewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 
10.02.2021
Godzina emisji: 17.35

dz

Zobacz także

Zobacz także