more_horiz

Krzysztof Bosak: unijne traktaty są nieprecyzyjne, mamy coraz więcej sytuacji uznaniowych

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 18:30
- W Unii Europejskiej mamy coraz więcej sytuacji uznaniowych. Jest to możliwe, bo unijne traktaty same przyznają sobie nadrzędność nad prawem krajowym, a poza tym traktaty te są nieprecyzyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. 
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: PR24/AK

W Polsce toczy się dyskusja o tym, które prawo jest ważniejsze: polskie czy unijne. Z jednej strony 8 art. Konstytucji RP wskazuje na wyższość polskiego prawa, a z drugiej - unijne instytucje w wielu przypadkach twierdzą, że to one powinny decydować o rozstrzygnięciach w danej dziedzinie, na przykład w kwestii sądownictwa. 

Kazimierz Smoliński.jpg
Smoliński: TSUE nie ma uprawnień, aby orzekać o polskim wymiarze sprawiedliwości

Gość PR24 podkreślił, że w Unii Europejskiej "mamy coraz więcej sytuacji uznaniowych". - Jest to możliwe, bo unijne traktaty same przyznają sobie nadrzędność nad prawem krajowym, a poza tym traktaty te są nieprecyzyjne - stwierdził Krzysztof Bosak. 

Posłuchaj
10:48 PR24_mp3 2021_07_16-17-47-56.mp3 Krzysztof Bosak o prawodawstwie polskim i unijnym (Rozmowa PR24)

Wskazał jednak, że są takie kwestie, w których bezspornie ważniejsze jest prawodawstwo unijne. - W sprawach, w których jest jasny podział kompetencji, czyli w tych, które zostały wprost wyszczególnione w traktatach - że przekazujemy je Unii - ważniejsze jest prawo unijne - wyjaśnił poseł Konfederacji. 

- Mając wolny kraj, wpakowaliśmy się w sytuację dychotomii politycznej. Wcześniej nie zastanawialibyśmy się nad tym w ogóle: ludzi, którzy uznawaliby obce prawo za ważniejsze niż polskie, uznawalibyśmy za zdrajców - dodał Krzysztof Bosak. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Data emisji: 16.07.2021
Godzina emisji: 17.47

bartos

Zobacz także

Zobacz także