more_horiz

"W Izraelu zapanowała histeria". Kazimierz Smoliński o reakcji na nowelizację k.p.a.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 17:07
- Mam pewną radę dla ministra Lapida, by przeczytał naszą nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Tam nie ma ani jednego słowa, ani zamiaru uderzania w jakiekolwiek interesy, czy roszczenia potomków żydowskich żyjących w Polsce, czy poza Polską - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS.
Kazimierz Smoliński
Kazimierz SmolińskiFoto: PR24

W sobotę, w reakcji na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego, izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył, że Polska "zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę". Poinformował też, że polecił chargé d’affaires ambasady w Warszawie wrócić do Izraela, a także, aby nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, pozostał w Izraelu. Jak podała agencja Reutera, Lapid zasugerował, aby ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

pap marek magierowski 1200.jpg
MSZ reaguje na "nieuzasadnione działania" Izraela. Ambasador RP w Tel Awiwie pozostanie w Polsce do odwołania

- W Izraelu zapanowała histeria - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 Kazimierz Smoliński, poseł PiS. Gość "Rozmowy PR24" przypomniał, że podpisana przez prezydenta nowelizacja k.p.a. - wprowadzająca m.in. zakaz podważania decyzji administracyjnych po 30 latach od ich wydania - jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku. - Mam pewną radę dla ministra Lapida, by przeczytał naszą nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Tam nie ma ani jednego słowa, ani zamiaru uderzania w jakiekolwiek interesy, czy roszczenia potomków żydowskich żyjących w Polsce, czy poza Polską - wskazał poseł PiS. 

Czytaj także: 

- Wszystkie roszczenia, wynikające z prawa cywilnego nadal mogą być realizowane. To dotyczy wszystkich roszczeń, a głównie chodzi nam o kwestię reprywatyzacji w Warszawie, gdzie [była] dzika reprywatyzacja  i dwustuletni potomek obywatela polskiego pochodzenia żydowskiego otrzymywał nieruchomość w Polsce. Na to nie można było wyrażać zgody i dlatego taka zmiana- wskazał gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
10:02 Smolinski - PR24_mp3 2021_08_16-16-35-47.mp3 Kazimierz Smoliński o relacjach polsko-izraelskich ("Rozmowa PR24")

- Chcemy mieć dobre kontakty w Izraelu, myślę, że jednej i drugiej stronie na tym zależy. My jeździmy do Izraela, obywatele Izraela przyjeżdżają do Polski. Chcielibyśmy te kontakty dobrze utrzymywać. Jak one zostaną zerwane, to nie wiem, kto bardziej na tym straci - ocenił Kazimierz Smoliński. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

ProwadzącyAdrian Klarenbach

GośćKazimierz Smoliński

Data emisji: 16.08.2021

Godzina emisji: 16.35


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także