more_horiz

Boże Ciało. Ks. Bartołd: procesja tego dnia jest wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 18:10
- Człowiek obdarowany przez Boga inteligencją, niestety często niezbyt z niej korzysta, pewnych rzeczy nie chce widzieć - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
ks. Bogdan Bartołd
ks. Bogdan BartołdFoto: PR24 / Robert Bartosewicz

Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Ulicami polskich miast i wiosek przeszły procesje eucharystyczne, które są wyrazem szacunku, miłości i wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii. Gość PR24 mówił o znaczeniu święta i miejscu człowieka w Kościele.

- Boże Ciało to uczczenie pamiątki ustanowienia Eucharystii przez Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Procesja, która jest świętu przypisana, jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii oraz uproszeniem łask dla ludzi wierzących. To święto nakazane, czyli że jako ludzie wierzący, jesteśmy zobowiązani do wzięcia udziału we mszy świętej oraz procesji - powiedział ks. Bogdan Bartołd.

"Piękna i ciemna strona"

Dodał, że należy zauważyć w sobie zarówno piękną i wspaniałą część, skąd owo piękno emanuje, a jest związane z tym, co nazywamy miłością, jak i inną naszą część. Ksiądz zauważył przy tym, że człowiek jest zobowiązany do uznania i tego, że w nim samym jest także ciemniejsza strona, nad którą trzeba pracować i zmieniać ją, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za krzywdę wymierzaną w innych.

Czytaj także:

Uroczystość Bożego Ciała wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się w wiekach średnich w Kościele zachodnim. W XI wieku ujawnił się nieznany wcześniej nurt pobożności eucharystycznej, który wiązał się z adoracją konsekrowanej hostii. Impulsem do ujawnienia się tego nurtu były spory teologiczne z XI i XII wieku, w których roztrząsano kwestię rzeczywistej obecności Chrystusa w postaciach sakramentalnych.

Posłuchaj
12:09 _PR24_AAC 2022_06_16-17-35-26.mp3 Boże Ciało. Ks. Bartołd: procesja tego dnia jest wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii ("Rozmowa PR 24")

***

Audycja: "Rozmowa PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: ks. Bogdan Bartołd (proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina: 17:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem