more_horiz

"Przewijają się nazwiska z pierwszego szeregu". Płażyński o korupcji w PE

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 18:45
- Smutna jest konstatacja, że skoro Katar i Maroko były w stanie korumpować europosłów i sprawa ujrzała światło dziennie, to czy dają się złapać za rękę ci, którzy naprawdę mają doświadczenie w działaniu służb specjalnych? Rosja i Chiny stanowią dziś największe zagrożenie dla wolnego świata - mówił na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Kacper Płażyński.
Kacper Płażyński: jeśli opozycja chce być wiarygodna, to powinna szukać porozumienia
Kacper Płażyński: jeśli opozycja chce być wiarygodna, to powinna szukać porozumieniaFoto: PR24

Były włoski eurodeputowany Pier Antonio Panzeri, aresztowany w ramach śledztwa w sprawie korupcji w Parlamencie Europejskim, zawarł ugodę z belgijską prokuraturą. W zamian dostanie niższy wyrok. Zgodnie z komunikatem prasowym belgijskiej prokuratury, cytowanym przez brukselski portal informacyjny Politico, Pier Antonio Panzeri przekaże śledczym istotne dla toczącego się śledztwa szczegóły. Były eurodeputowany jest założycielem organizacji pozarządowej Fight Impunity, która zajmuje się prawami człowieka. 

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że instytucja świadka koronnego polega na tym, że może nim zostać tylko taka osoba, która przyzna się do swoich czynów. - Niepodważalne jest, że Pier Antonio Panzeri brał w łapę. Uznał, że dowody przeciwko niemu są tak mocne, że nie ma sensu się bronić, i zdecydował się na współpracę z organami ścigania. Zobaczymy, ilu kolegów wysypie - powiedział Kacper Płażyński.

Znane nazwiska

Jego zdaniem grono może być naprawdę liczne. - W organizacjach pozarządowych, które zakładał Panzeri, w radzie doradczej jednej z nich zasiadała Federica Mogherini, była szefowa unijnej dyplomacji. Pojawiają się też nazwiska dwóch byłych unijnych komisarzy.  To są naprawdę mocne nazwiska, z pierwszego szeregu elit brukselskich - tłumaczył Płażyński. 

Rosja i Chiny

Poseł PiS przypomniał, że w 1999 r. w związku ze skandalem korupcyjnym do dymisji podała się cała Komisja Europejska, a w 2011 r. skazanych zostało trzech europosłów. - W "Katargate" pojawiają kolejne nazwiska z unijnego establishmentu. Smutna jest konstatacja, że skoro Katar i Maroko były w stanie korumpować europosłów i sprawa ujrzała światło dziennie, to czy dają się złapać za rękę ci, którzy naprawdę mają doświadczenie w działaniu służb specjalnych? Rosja i Chiny stanowią dziś największe zagrożenie dla wolnego świata - podsumował Kacper Płażyński.           

Posłuchaj
12:21 PR24 2023_01_26-17-35-47.mp3 Kacper Płażyński gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W związku ze śledztwem w sprawie skandalu korupcyjnego w belgijskim areszcie pozostaje b. wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, z Grecji, podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. W sprawę zamieszani są również jej rodzina i bliscy. W areszcie przebywa także Francesco Giorgi - partner byłej wiceszefowej PE, a także doradca ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej europosła Andrei Cozzolino.

Jak dotąd policja przejęła 1,5 mln euro w gotówce podczas co najmniej 20 nalotów na domy, biura i pokoje hotelowe w Belgii, Francji i Włoszech w ramach dochodzenia w sprawie domniemanej korupcji i prania brudnych pieniędzy, najwyraźniej z udziałem przedstawicieli Kataru.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzi: Adrian Klarenbach

Gość: Kacper Płażyński (PiS)

Data emisji: 26.01.2023

Godzina emisji: 17.35

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także