Doradca prezydenta był pytany o słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział we wtorek w Nowym Jorku: "Uruchomiliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy z naszych portów. Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora" - mówił Zełenski podczas wystąpienia na forum ONZ.
"Polski rząd dba o interesy polskich rolników"
Paweł Sałek przypomniał, że Polska od początku wojny w sposób bardzo intensywny pomaga stronie ukraińskiej. - Jeśli chodzi o kwestie rolnicze i zbożowe, to od początku są wykorzystywane korytarze zbożowe, nasz kraj nie uchyla się od tego typu działań, co podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Duda (…). Polska, polski rząd będzie dbał o interesy polskich rolników ze względu na nasze bezpieczeństwo żywnościowe i strukturę rolną, która jest zupełnie inna niż na Ukrainie - zauważył.
"Działania symetryczne"
Doradca prezydenta odniósł się do słów Zełenskiego. - Z większą rozwagą powinno się podchodzić do tego, w jaki sposób Polska pomagała i w jaki sposób może przedsięwziąć różnego rodzaju działania symetryczne. Sprawa wywoływana przez stronę ukraińską jest na rękę też Rosji, rozwaga po stronie ukraińskiej powinna być większa - zaznaczył.
13:16 _PR24_AAC 2023_09_20-07-07-34 PS.mp3 Paweł Sałek o embargu na ukraińskie zboże (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)
Czytaj także na tvp.info: Prezydent: Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego
15 września Komisja Europejska zniosła zakaz importu ukraińskiego zboża i innych produktów spożywczych do Unii. Polska, Słowacja i Węgry zdecydowały się na jednostronne przedłużenie zakazu. Ukraina skierowała do Światowej Organizacji Handlu skargę na działania Polski, Węgier i Słowacji w związku z utrzymaniem embarga.
Czytaj także:
Więcej w nagraniu.
* * *