more_horiz

"Rozwaga powinna być większa". Paweł Sałek o słowach Zełenskiego w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 08:35
- Te wypowiedzi były niepotrzebne. Druga kwestia jest taka, że jeśli Ukraina będzie stosować tego typu metody, to sprawą naturalną, patrząc na praktykę współpracy międzynarodowej (…), są działania symetryczne. Ich ze strony Polski, w wachlarzu, który jest do zastosowania, może być naprawdę dużo - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Doradca prezydenta był pytany o słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział we wtorek w Nowym Jorku: "Uruchomiliśmy tymczasowy morski korytarz eksportowy z naszych portów. Ciężko pracujemy nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża. I niepokojące jest to, jak niektórzy w Europie, niektórzy nasi przyjaciele w Europie, odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora" - mówił Zełenski podczas wystąpienia na forum ONZ.

"Polski rząd dba o interesy polskich rolników"

Paweł Sałek przypomniał, że Polska od początku wojny w sposób bardzo intensywny pomaga stronie ukraińskiej. - Jeśli chodzi o kwestie rolnicze i zbożowe, to od początku są wykorzystywane korytarze zbożowe, nasz kraj nie uchyla się od tego typu działań, co podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Duda (…). Polska, polski rząd będzie dbał o interesy polskich rolników ze względu na nasze bezpieczeństwo żywnościowe i strukturę rolną, która jest zupełnie inna niż na Ukrainie - zauważył.

"Działania symetryczne"

Doradca prezydenta odniósł się do słów Zełenskiego. - Z większą rozwagą powinno się podchodzić do tego, w jaki sposób Polska pomagała i w jaki sposób może przedsięwziąć różnego rodzaju działania symetryczne. Sprawa wywoływana przez stronę ukraińską jest na rękę też Rosji, rozwaga po stronie ukraińskiej powinna być większa - zaznaczył.

Posłuchaj
13:16 _PR24_AAC 2023_09_20-07-07-34 PS.mp3 Paweł Sałek o embargu na ukraińskie zboże (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Czytaj także na tvp.info: Prezydent: Ukraina zachowuje się jak tonący, który chwyta się wszystkiego

15 września Komisja Europejska zniosła zakaz importu ukraińskiego zboża i innych produktów spożywczych do Unii. Polska, Słowacja i Węgry zdecydowały się na jednostronne przedłużenie zakazu. Ukraina skierowała do Światowej Organizacji Handlu skargę na działania Polski, Węgier i Słowacji w związku z utrzymaniem embarga.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Paweł Sałek 

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 7.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także