more_horiz

Polityka migracyjna. Poseł Lewicy: powinniśmy wystawić UE rachunek za uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 17:25
- Kwestię ukraińskich uchodźców mamy dokładnie udokumentowaną przez Straż Graniczną. Wiemy, ile osób przyjechało do nas, uciekając przed agresją Putina - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Paweł Krutul. 
Paweł Krutul: jestem zaskoczony reakcjąUkraińców wobec Polski
Paweł Krutul: jestem zaskoczony reakcją Ukraińców wobec PolskiFoto: PR24

Niemcy, które przed wakacjami sprzeciwiły się projektowi unijnego tzw. rozporządzenia kryzysowego, zmieniają stanowisko. To rozporządzenie jest kluczowym elementem pakietu migracyjno-azylowego, bo zakłada wybór między relokacją migrantów albo zapłatą ekwiwalentu finansowego.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że należy wybrać trzecią opcję. - Wystawić rachunek za przyjęcie przez Polskę milionów Ukraińców. Wystawiłbym równowartą fakturę, jeżeli będą liczyli za uchodźcę np. 25 tys. euro. Kwestię ukraińskich uchodźców mamy dokładnie udokumentowaną przez Straż Graniczną. Wiemy, ile osób przyjechało do nas, uciekając przed agresją Putina - powiedział Paweł Krutul.

Jego zdaniem powinniśmy w tej kwestii szukać sojuszników w UE. - Mamy argument do wykorzystania, musimy bronić swoich interesów i nie dać się naciskowi UE - dodał.    

Posłuchaj
12:01 PR24 2023_09_29-16-36-04.mp3 Paweł Krutul gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

W piątek frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim wniosła o pilną debatę na temat "konieczności przyjęcia paktu migracyjnego" w związku z kryzysem na Lampedusie. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to eurodeputowani będą dyskutować na ten temat podczas przyszłotygodniowej sesji plenarnej PE.

***

Więcej w nagraniu. 

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Paweł Krutul (Nowa Lewica)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 16.35

PR24/jt

Zobacz więcej na temat: pr24 Polskie Radio 24

Zobacz także

Zobacz także