Losy obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej"

2017-01-28, 21:16

Losy obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej"
O poszukiwaniach dzieła Matejki poinformowano Interpol . Foto: dzielautracone.gov.pl

Do wybuchu II wojny światowej tryptyk znajdował się w Krakowie u rodziny Tarnowskich, zaginął w niejasnych okolicznościach. W kolejnej odsłonie audycji Magdaleny Ogórek Utracone, Odzyskane podążaliśmy śladem obrazu Jana Matejki "Królowa Korony Polskiej". Trop prowadzi do Wiednia. Gościem audycji był dziennikarz "Rzeczpospolitej" Marek Kozubal.

Posłuchaj

28.01.17 Utracone, Odzyskane. Gość: Marek Kozubal ("Rzeczpospolita")
+
Dodaj do playlisty

Tryptyk namalowany został między 1887 a 1888 rokiem. Na odwrocie Matejko umieścił napis: "Stanisławowi Tarnowskiemu - Najgodniejszemu - zawsze niezłomnemu - dar pictor quod habet 1891 r.". Obraz był prezentem artysty dla arystokraty. W rękach jego spadkobierców pozostał do lat czterdziestych XX wieku, znajdując się w pałacu rodu przy ul. Szlak w Krakowie. W kwietniu 1942 r. pałac przejęły władze okupacyjne na potrzeby dowództwa Hitlerjugend. I od tego czasu wszelkie informacje o obrazie  się urywają.

– Z relacji bliskich spadkobierców wynika, że obraz znajdował się w Pałacu na Szlaku w Krakowie co najmniej do połowy lat 40. Później rodzina spadkobierców straciła go z oczu. W latach 60. prawdopodobnie pojawił się w Wiedniu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według informacji dziennika "Rzeczpospolita", dzieło ma znajdować się w prywatnej kolekcji w stolicy Austrii. O sprawie mówił Marek Kozubal

– Pierwszy impuls powstał po rozmowie z jednym z historyków sztuki. Poszedłem tym tropem. Wiedziałem, że jest to polska strata wojenna. Skontaktowałem się z osobami, które reprezentują spadkobierców, ostatnich właścicieli tego obrazu. Nie miałem wątpliwości, że był to obraz, który zaginął w niejasnych okolicznościach w czasie wojny – powiedział Marek Kozubal. – Sprawa jest o tyle ciekawa, że w tle pojawiają się także PRL-owskie służby specjalne – dodał.

Jak ujawnił Polskiemu Radiu 24 Marek Kozubal, Ministerstwo Kultury powiadomiło w tej sprawie policję, a Komenda Główna Policji miała powiadomić też Interpol.

– Czy zostały podjęte jakieś czynności – nic o tym nie wiem – mówił gość Magdaleny Ogórek. Przynajmniej na wstępnym etapie próby określenia losów tego obrazu, policja mogłaby coś zrobić – dodał. – Nie chciałbym, by ten obraz został teraz ukryty i zmienił właściciela – podkreślał.

Całość rozmowy do odsłuchania w materiale dźwiękowym.

Gospodarzem audycji była Magdalena Ogórek.

Polskie Radio 24/dds

Więcej audycji z cyklu Utracone, Odzyskane

_________________

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 13.15

Polecane

Wróć do strony głównej