X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wojenne straty Biblioteki Narodowej. „Bezprecedensowe”

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 13:51
– Straty są częścią naszej historii – mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr Tomasz Makowski, historyk. Dyrektor Biblioteki Narodowej w Polskim Radiu 24 opowiadał o stratach, jakie instytucja poniosła w związku z II wojną światową.
Audio
  • 25.11.17 Wojenne straty Biblioteki Narodowej. „Bezprecedensowe”
W 1935 zbiory specjalne Biblioteki Narodowej przeniesiono do pałacu Potockich. Na zdjęciu widok pałacu od strony ul. Ossolińskich
W 1935 zbiory specjalne Biblioteki Narodowej przeniesiono do pałacu Potockich. Na zdjęciu widok pałacu od strony ul. OssolińskichFoto: wikipedia / domena publiczna

Jak podkreślał gość PR24, największym ciosem dla Biblioteki Narodowej było zniszczenie rękopisów, znajdujących się w zasobach instytucji. – To strata bezprecedensowa w historii świata. Tylko samych rękopisów - średniowiecznych, renesansowych czy dziewiętnastowiecznych – podpalonych przez Niemców zostało około 50 tysięcy – wskazywał dr Tomasz Makowski.

Dyrektor Biblioteki Narodowej zaznaczył przy tym, że zachowała się jedynie niewielka część zbiorów. – To około dwóch tysięcy rękopisów – mówił historyk, zauważając, że część dokumentów została wywieziona przed wojną do Kanady. – Dzięki temu mamy najcenniejsze teksty, takie jak rękopisy Chopina czy Rocznik świętokrzyski dawny – dodawał.

Jak podkreślał dr Tomasz Makowski, wojenne straty w dużej mierze zaważyły na dzisiejszych możliwościach badania historii. – Największy zbiór rękopisów w Polsce został niemal w całości zniszczony, nikt go już więcej nie przeczyta. To bezprecedensowa strata, rękopisy to bowiem unikatowe przedmioty (…). Teraz o obrazie polskiej kultury wnioskujemy jedynie z małego fragmentu, który przypadkiem ocalał – pointował gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek 

Polskie Radio 24/zz

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 25.11.17

Godzina emisji: 13.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Rząd niemiecki utrudnia odzyskiwanie dzieł sztuki zrabowanych podczas wojny”

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 14:05
Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: Reparacje to nie tylko historia. Skutki II WŚ nadal odczuwalne

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 14:41
– II wojna światowa to nie jest zamierzchła przeszłość. Na nas wszystkich w dalszym ciągu odbijają się wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Ekonomista, odnosząc się do kwestii wypłaty Polsce przez Niemcy ewentualnych reparacji, podkreślał że największy konflikt w dziejach ludzkości w znaczącym stopniu osłabił nasz potencjał gospodarczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Dzieła sztuki w czasie wojny chowano m.in. pod schodami, między stropami”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 14:04
- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utracone, Odzyskane. "To największa strata od czasu potopu szwedzkiego"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:11
– Podczas II wojny światowej Archiwum Akt Nowych straciło niemal wszystkie zasoby. Po powstaniu warszawskim spłonęło 95 procent dokumentów – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Mariusz Olczak z AAN. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, znaczne straty poniosło także Archiwum Główne Akt Dawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Jerzy Targalski: powinniśmy opracować strategię uzyskania reparacji

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 08:51
Przedstawiciele Niemiec poinformowali, że reparacje wojenne to sprawa zamknięta. Przyznali, że Niemcy popełnili straszne zbrodnie, ale dodali, że o reparacjach nie ma mowy. – Mogą sobie gadać – stwierdził w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń