X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Kolekcji Czartoryskich nie da się z niczym porównać"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 13:01
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Zdaniem wicepremiera rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa, a zakupu chciał też dokonać poprzedni rząd. O kolekcji Czartoryskich mówił w audycji Utracone, Odzyskane członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich Maciej Radziwiłł.
Audio
  • 21.04.2018 Maciej Radziwiłł: To kolekcja narodowa, w której jest wiele pamiątek z historii Polski
Dama z Gronostajem jest jednym z najcenniejszych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.  Od 2016 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (wcześniej w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie)
Dama z Gronostajem jest jednym z najcenniejszych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce. Od 2016 roku znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (wcześniej w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie)Foto: Jan Graczynski / East News

29 grudnia 2016 roku w imieniu Skarbu Państwa rząd zakupił zbiory Muzeum Biblioteki Książąt Czartoryskich zawierające 86 tysięcy obiektów muzealnych i 250 tysięcy obiektów bibliotecznych za 100 milionów euro. Transakcja obejmowała także między innymi roszczenia Fundacji Książąt Czartoryskich wobec dóbr kultury, które zostały utracone podczas II wojny światowej albo zostały przejęte w wyniku powojennej nacjonalizacji, a także zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie.

Zdaniem Macieja Radziwiłła kolekcja Czartoryskich jest jedną z największych na świecie. – Tego nie da się z niczym porównać, zbiory gromadzone są od początku XIX wieku. To kolekcja narodowa, w której jest wiele pamiątek z historii Polski, ale też wiele eksponatów sztuki europejskiej. Jest smutne, że dla wielu ludzi to nazwisko i ta kolekcja będzie się kojarzyć z dziwną transakcją, w której oczywiście nie było nic dziwnego. Wielu historyków sztuki od dawna apelowało, by na zakup kolekcji się zdecydować – powiedział członek zarządu Fundacji Książąt Czartoryskich.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.

 

Polskie Radio 24/PAP/IAR

Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.04.2018

Godzina emisji: 13:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym był tajemniczy dokument "Sichergestellte Kunstwerke im GG"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:00
Niemiecki katalog dzieł sztuki "zabezpieczonych" w Generalnym Gubernatorstwie "Sichergestellte Kunstwerke im GG" zawiera 521 not obiektów. O rabowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej działach sztuki mówiła w audycji Utracone, Odzyskane Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakup kolekcji Czartoryskich. „Jedno z największych wydarzeń w kulturze polskiej”

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:51
– To kolekcja przyćmiewająca niektóre kolekcje zagraniczne i światowe. Trudno to zrozumieć, jeśli się nie usłyszy tej liczby, czyli ponad 300 tysięcy przedmiotów. To była ogromna praca, by wszystkie te przedmioty skatalogować, by móc je potem powierzyć narodowi polskiemu – mówił w audycji Utracone, Odzyskane Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Lubomirskich i Czartoryskich, który pomagał przy sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utracone, odzyskane: Tropem obrazu "Wzburzone morze z okrętami"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:47
Zaginiony w czasie drugiej wojny światowej obraz Simona de Vliegera, "Wzburzone morze z okrętami", w ostatnich dniach wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie. W audycji Utracone, Odzyskane Magdy Ogórek o losach dzieła holenderskiego malarza mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burzliwe losy obrazu "Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:29
„Dama z gronostajem" to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jest jednym z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 19 maja prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. O losach obrazu w audycji Utracone, Odzyskane mówił Marek Kozubal z Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Podczas II wojny światowej Polskę grabili nie tylko Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 13:57
Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieje kolekcji Czartoryskich i historia jej powstawania w Galerii Kordegarda

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 18:01
Do 14 stycznia 2018 w warszawskiej Galerii Kordegarda oglądać można wystawę „Czartoryscy. Historia kolekcji”. Myślą przewodnią ekspozycji jest przedstawienie sposobu kształtowania się prywatnej kolekcji w Polsce na przestrzeni lat. O wystawie mówiła w audycji Utracone-Odzyskane Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, szefowa Galerii Kordegarda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kupno kolekcji Czartoryskich zgodne z przepisami prawa"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 17:00
Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. - To bulwersujące odpowiada wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Polskim Radiu 24 rozmowy z Pauliną Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyk sztuki dr Magdaleną Ogórek.
rozwiń zwiń