more_horiz

Dominik Zdort i Marek Zając o pojednaniu między narodami

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 21:00
„Pojednanie to wielka wartość, którą można łatwo utracić przez nieprzemyślane decyzje, a nawet zbyt pochopnie wypowiadane słowa” – napisali w piątkowym apelu polscy biskupi z Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. O pojednaniu narodowym mówili Dwaj Panowie Z, czyli Dominik Zdort i Marek Zając.
Audio
  • 12.09.2017 Dominik Zdort i Marek Zając o pojednaniu polsko-niemieckim.
W liście z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: przebaczamy i prosimy o wybaczenie. Został on wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.
W liście z 18 listopada 1965 roku padły historyczne słowa: "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Został on wręczony niemieckim hierarchom podczas Soboru Watykańskiego II. Był pierwszą po wojnie inicjatywą, zmierzającą do pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Jak ocenili biskupi, proces pojednania między Polską i Niemcami - wspólnie podjęty i konsekwentnie realizowany - jest „wzorem dla wielu innych państw na świecie”. Przypomnieli, że został on zainicjowany ponad 50 lat temu listem polskich biskupów do biskupów niemieckich, sygnowanym m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego oraz arcybiskupów Karola Wojtyłę i Bolesława Kominka, w którym znalazły się pamiętne słowa „udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”.

Jak podkreślał Marek Zając, biskupi podkreślali, że działania o charakterze politycznym wpływają negatywnie na relacje międzynarodowe.  – Jeżeli spojrzymy na Wschód, to myśleliśmy, że sprawa polsko-ukraińskiego pojednania będzie przyśpieszać. Tymczasem historia coraz mocniej zaczyna nas dzielić, dochodzi do różnych incydentów. Coś psuje się też w stosunkach z Litwą – mówił dziennikarz.

Według Dominka Zdorta między Niemcami i Polakami są niezałatwione sprawy, które wymagają uregulowania. – Biskupi nie mówią wprost, że Polska ma prawo się domagać reparacji, natomiast sposób w jaki to robi polska władza jest absolutnie nieroztropny i pogarsza stosunki miedzy narodami. Można się z tym zgodzić – domagajmy się twardo reparacji, ale nie obrażajmy Niemców – powiedział komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami programu byli Dominik Zdort i Marek Zając.

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Dwaj Panowie "Z". w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 20:34


Zobacz także

Zobacz także