Bitwa Warszawska? "To żaden cud"

Ta wygrana nie tylko przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Zatrzymała także pochód bolszewizmu na Zachód. W całym kraju upamiętniono Bitwę Warszawską 1920 roku. O wielkim zwycięstwie rozmawiali w audycji Dwaj Panowie Z. Marek Zając i Dominik Zdort.

2017-08-15, 20:57

Bitwa Warszawska? "To żaden cud"
Józef Piłsudski i Edward Śmigły-Rydz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

15.08.2017 Dwaj Panowie Z.: Bitwa Warszawska 1920 roku.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Dominika Zdorta, zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było możliwe między innymi dlatego, że Armia Czerwona nie była wystarczająco zdeterminowana. – To wojsko było zbieraniną, przymusem gnaną do ataku i nierozumiejącą wielkiej polityki, że chodzi o to, żeby tę rewolucję nieść na bagnetach. Natomiast Polacy, którzy już widzieli niepodległość, do tej walki podeszli z pełnym zaangażowaniem. Jeśli mam gdzieś szukać przyczyn tego zwycięstwa to tu właśnie – ocenił.

Marek Zając wskazywał, że na wydarzenia historyczne często patrzymy przez pryzmat patriotycznego zrywu, wielkiego morale, gdy przeciwnik miał wielką przewagę liczebną, a my wykazywaliśmy się hartem ducha, honorem. – Tymczasem Bitwa Warszawska jest wielką nauką o profesjonalizmie. Że zwycięstwo można przygotować, zaplanować, z żelazną konsekwencją przeprowadzić bardzo ryzykowny plan. Że można coś z góry zaplanować – podkreślił. Dodał, że wielką rolę odegrał m.in. polski wywiad, który złamał bolszewickie szyfry, co miało ogromne znaczenie. Tymczasem do świadomości przebiła się endecka nazwa Cud nad Wisłą. – To żaden cud, tylko doskonałe przygotowanie, świetny plan i bitny żołnierz, który ten plan zrealizował – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programu byli Dominik Zdort i Marek Zając.

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

Dwaj Panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 15.08.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 20:31


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej