Rząd przyjął założenia budżetowe
Zdaniem prof. Mączyńskiej, budżet jest dość ostrożny, ale równocześnie widzi kilka zagrożeń. Wynikają one z procesów inwestycyjnych. – Jeżeli popatrzymy na badania koniunktury, poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych jest dość wysoki, a równocześnie przedsiębiorstwa mają spore zasoby pieniędzy. A przedsiębiorcy kiepsko inwestują, to jest problem, jak pobudzić inwestycje – wskazywała. Gość podkreśliła, że „znów wracamy do popytu i pozyskiwania nowych rynków”. – To dwa podstawowe obszary, które, jeśli się nie zmienią, przedsiębiorcy nie będą mieli dostatecznych bodźców do inwestowania – tłumaczyła.
2017-08-25, 10:05
Posłuchaj
Kamil Maliszewski zwrócił uwagę, że jeśli popatrzymy na wskaźniki tempa wzrostu PKB, inflację, to budżet wydaje się ostrożny. Jednak biorąc pod uwagę stronę przychodową, wydaje się bardzo optymistyczny. – Jeśli popatrzymy na wpływy podatkowe, ich przyrost założony zdecydowanie przekracza ten, który wynikałby z PKB i inflacji. Więc cały czas zakłada się poprawę ściągalności podatków, a biorąc pod uwagę to, że ona już nastąpiła w ostatnim czasie i większość najprostszych spraw załatwiono, ten koszt krańcowy, będzie potrzebny coraz większy – wyjaśniał.
Innego zdania był Sławomir Horbaczewski, który podkreślił, że budżet jest bardzo konserwatywny, również od strony przychodowej. – Myśmy dopiero zaczęli wykorzystywać proste rezerwy. Mówimy dużo o VAT-cie, a nie mówimy choćby o CIT-cie – przekonywał. Gość przypomniał, że założenia do budżetu rząd opublikował już 6 czerwca i po tych dwóch miesiącach widać, że pewne założenia są realne. – Teraz bardzo istotne jest to, że mamy bardzo nikły udział inwestycji. Tu jest duży potencjał wzrostu, jeśli chodzi o przychody – podsumował.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 25.08.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 9:09
REKLAMA